Palivový článek značky TVEL. Tato společnost byla svého času průkopníkem v oblasti a nyní soutěží s Westinghouse o místo největšího dodavatele jaderného paliva na světě.
Palivový článek značky TVEL. Tato společnost byla svého času průkopníkem v oblasti a nyní soutěží s Westinghouse o místo největšího dodavatele jaderného paliva na světě.

Na jaderné elektrárně Temelín byla 14. října dokončena výměna amerického paliva za ruské. V noci na dnešek generátor opět začal vyrábět elektřinu. Ruská společnost TVEL po deseti letech nahradila amerického dodavatele. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.Po připojení prvního bloku k síti pokračují energetické testy v reaktoru. Plného výkonu dosáhne začátkem příštího týdne.

Připojení prvního bloku k síti se prodloužilo o tři týdny. „Důvodem byly dodatečně zařazené práce na motorech hlavních cirkulačních čerpadel. S nimi jsme v původním harmonogramu nepočítali a do odstávky je zařadili po provedených kontrolách,“ uvedl mluvčí. Staré palivové soubory energetici ve speciálním kontejneru uložili do nového skladu použitého paliva v areálu elektrárny. Na výměně paliva se v průběhu odstávky podílelo 600 zaměstnanců ČEZ a asi 1000 pracovníků z 50 dodavatelských firem.

První blok byl kvůli plánované výměně paliva odpojen 16. července. Podle původních plánů měl být k síti připojen v polovině září. Personál blok nastartoval 8. října. Energetici vyměnili všech 163 palivových souborů v reaktoru, běžně se mění zhruba čtvrtina palivových článků.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..