Alexandr Žukov, místopředseda ruské vlády.
Alexandr Žukov, místopředseda ruské vlády.

Rusko očekává vítězství česko-ruského konsorcia Škoda JS-Atomstrojexport v tendru o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Informoval o tom místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov po jednání česko-ruské mezivládní komise v Moskvě.

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily dále americký Westinghouse a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun. ČEZ ale podle svého mluvčího Ladislava Kříže zvažuje posunutí dostavby Temelína. Rozhodnutí je podle premiéra Petra Nečase v kompetenci vlády. Další postup má být oznámen po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu.

„Doufáme, že se tendr uskuteční, zúčastní se ho toto konsorcium a zvítězí,“ řekl Žukov. Připomněl, že Atomstrojexport a Škoda JS předložily nabídku, podle níž většinu zařízení dodají české podniky. „Počítáme, že je to velmi výhodná nabídka, a doufáme, že toto konsorcium vyhraje tendr na další bloky,“ dodal.

„Ujistili jsme ruskou stranu, že rozhodovat bude kvalita, bezpečnost a cena. Nic jiného,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který při moskevských jednáních vedl českou delegaci. Informaci o případném posunutí termínu soutěže přijali Rusové podle něj s porozuměním.

Zdroj: Lidovky.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..