Korejský prezident Lee Mung-bak a jeho protějšek ze SAE Chalíf ibn Saíd al-Nahaján, po vítězství jihokorejské KEPCO v tendru na první elektrárnu v Emirátech. SAE se do jádra pustily rázně, i tato bohatá země však sama celý projekt nezaplatí.
Korejský prezident Lee Mung-bak a jeho protějšek ze SAE Chalíf ibn Saíd al-Nahaján, po vítězství jihokorejské KEPCO v tendru na první elektrárnu v Emirátech. SAE se do jádra pustily rázně, i tato bohatá země však sama celý projekt nezaplatí.

Spojené Arabské Emiráty si polovinu prostředků, potřebných pro vybudování první jaderné elektrárny v zemí, budou půjčovat. V září společnost Emirates National Energy Corporation (ENEC), kterou si vláda zřídila právě pro účel stavby jaderné elektrárny, vybrala banku Credit Suisse jako finančního konzultanta tohoto projektu. Až donedávna společnost neměla, nebo přinejmenším neoznámila veřejně, z čeho hodlá zaplatit 20 miliard dolarů, které podle smlouvy náleží jihokorejské KEPCO za čtyři bloky s reaktory APR-1400.

Vláda SAE je ochotna za elektrárnu platit, ale dává přednost tomu, aby aspoň její část, jmenovitě polovina, byla financována prostřednictvím bankovních úvěrů. Potíž spočívá v tom, že mezinárodní finanční instituce typu Světové banky nejsou příliš nakloněny podpoře jaderných objektů, jak uvedl například generální ředitel MAAE Yukia Amano. Jak z této prekérní situace ven?

Otázka možného vlastnictví elektrárny v Emirátech nejspíš nemá smysl pokládat. Státní podnik ENEC, který má výstavbu na starosti, se pravděpodobně stane jediným vlastníkem a bude zajišťovat provoz spolu s Korejci. Pokud ale akcie elektrárny nebudou volně obchodovány, jakým způsobem chtějí SAE získat tyto nemalé prostředky? Rozvoj jaderné energetiky je v SAE považován za úkol celonárodního významu a proti stavbě elektrárny nemá nikdo žádné vážnější námitky. Fakt, že plány vlády jsou zřejmě dlouhodobé a stabilní, činí jaderný program SAE atraktivním pro mnohé banky. Švýcarská banka Credit Suisse na sebe vzal úkol vytvořit kolem JE atraktivní investiční síť, do které budou zapojeny bankovní domy a fondy, čímž dostane projekt zázemí a stane se atraktivní pro další zájemce. Půjde tedy o půjčky od soukromých investorů, nikoliv o mezivládní spolupráci. Takto SAE postupovaly, když potřebovaly podobné zázemí pro projekt plynovodní infrastruktury, zajišťující dodávky zemního plynu z Kataru zákazníkům v SAE a Omanu (projekt „Delfín“, který z 51% zaplatila vláda Abú Dhábí a dvakrát po 24,5% ropné společnosti – francouzská Total S. A. a americká Occidental Petroleum).

Dalším kandidátem na finanční spoluúčast v projektu jsou státní exportní agentury (typu České exportní banky), přes které ve světě většinou probíhá dovoz a vývoz materiálů a zařízení pro jaderné elektrárny.

Žádost o licenci od nejvyššího státního kontrolního orgánu na zahájení stavby jaderné elektrárny v oblasti města Braka plánuje společnost ENEC podat do konce roku. První JE v Emirátech bude sestávat ze čtyř bloků a postaví ji jihokorejské konsorcium v čele se společností KEPCO.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..