Čelní pohled na Tianwanskou jadernou elektrárnu. Je jedním z plodů čínsko-ruské jaderné spolupráce, která v posledních letech nabrala obrátky. Otázkou je, zda tomu tak zůstane i do budoucna.
Čelní pohled na Tianwanskou jadernou elektrárnu. Je jedním z plodů čínsko-ruské jaderné spolupráce, která v posledních letech nabrala obrátky. Otázkou je, zda tomu tak zůstane i do budoucna.

Dnešního dne vyrobily Ižorské závody, jeden z největších ruských a světových strojírenských závodů, odlitek prvního polotovaru pro výrobu reaktorové nádoby třetího bloku jaderné elektrárny v čínském Tianwanu. Byl to první krok výrobního cyklu, jehož výsledkem budou energetická zařízení pro čínskou jadernou elektrárnu.

Cesta k této zakázce a následně k možnosti ji naplnit nebyla úplně jednoduchá, nejprve měli Číňané, jmenovitě představitelé Jiangsuské jaderné energetické korporace (JNPC), provést audit výrobních kapacit a systém kontroly kvality na Ižorských závodech. Ruské strojírny vyslance Říše středu zjevně uspokojily, neboť po auditu obdržely souhlas se zahájením výrobního cyklu.

Samotnou smlouvu na stavbu dvou bloků elektrárny podepsaly Atomstrojexport a JNPC už letos v březnu. Technologicky jde o dva reaktory VVER-1000 s vnitřním vybavením a vrchními bloky. Dodávky by měly být naplněny do roku 2014.

Ižorské závody se podílely na výrobě prvního obvodu pro první a druhý blok Tianwanské jaderné elektrárny, včetně těles jaderných reaktorů. Stavěl ji Atomstrojexport. V září loňského roku skončil dvouletý zkušební provoz této první dvojice. Tianwanská jaderná elektrárna je nejmodernější v současnosti fungující (vzhledem k počtu JE, které Čína v současnosti staví a tempu jejich výstavby je tato okolnost důležitá).

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..