Ilustrační obrázek kruhového urychlovače. V centrálním prstenci je částicím dodána velká energie, "výběžky" z kruhu jsou jednotlivé laboratoře, kde jsou zpracovávany výsledky pokusů.
Ilustrační obrázek kruhového urychlovače. V centrálním prstenci je částicím dodána velká energie, „výběžky“ z kruhu jsou jednotlivé laboratoře, kde jsou zpracovávany výsledky pokusů.

Představitelé ruského Rosatomu jménem vlády podepsali v pondělí v německém Wiesbadenu konvenci o spoluúčasti na stavbě a provozu Evropského urychlovacího centra pro výzkum těžkých iontů a antiprotonů (Facility for Antiproton and Ion Research – FAIR). Oznámila to agentura RIA Novosti.

Výzkumné centrum těžkých iontů a antiprotonů bude stát na předměstí Darmstadtu v Německu. Hlavním objektem je dvojitý urychlovač, obvod jeho prstenců činí okolo 1,1 kilometru. Nyní se projektu účastní 15 zemí, mezi nimiž jsou například Německo, Francie, Velká Británie a Rusko. První experimenty jsou očekávány už za tři roky a provoz na plnou kapacitu má začít v roce 2016.

Urychlovač FAIR je stavěn na základě existujících objektů UNILAC a SIS 18. Budou k nim „dostavěny“ další urychlovací prstence různých typů, přičemž některé z nich jsou založeny na technologii supravodivých magnetů, navržené v ruském Dubnu a Protvinu, čímž se ruská účast v evropském projektu vysvětluje.

Projekt FAIR začal v roce 2003, kdy se Německo uvolilo jej ze 75% financovat. Je určen především pro studium interakcí v atomových jádrech (tzv. silná interakce) a nukleonů. Umožňuje až 4 nezávislé experimenty současně a dokáže urychlit částice až na energii 34 GeV. Nejedná se o čistý základní výzkum, jsou plánovány například medicínské experimenty, sledující odolnost biomateriálů proti ataku radioaktivních částic, nebo studium radiační odolnosti pevných látek, což má prvotní význam pro konstrukce vesmírných plavidel, vystavovaných velkým intenzitám iontového záření.

Zdroj: AtomInfo.Ru, Aldebaran.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..