Palivový článek výroby korporace TVEL, chlouba ruského atomového průmyslu.
Palivový článek výroby korporace TVEL, chlouba ruského atomového průmyslu.

Státní korporace Rosatom hodlá meziročně překonat příčku 20 miliard dolarů za dodávky ruského jaderného paliva zahraničním zákazníkům. Prohlásil to její šéf Sergej Kirijenko na zasedání ruské vlády. Tyto ambiciózní plány zahrnují i dodávky na americký trh, u nichž chce Rosatom dosáhnout částky 4 miliard dolarů ke konci roku.

Podle Kirijenka je po 9 měsících od začátku letošního roku množství vyrobeného jaderného paliva o 13% vyšší, než bylo za stejné období roku 2009, díky čemuž mohl Rosatom také víc prodávat. Čtyři miliardy dolarů od Američanů vypadají poměrně realisticky vzhledem k tomu, že Rosatom už s americkými společnostmi uzavřel smlouvy na 3 miliardy, do konce roku musí tedy prodat paliva na jednu miliardu – zřejmě jde o dosažitelný cíl.

Jako jeden z hlavních faktorů tohoto úspěchu šéf Rosatomu nazval úspěšný návrat Ruska na trhy Východní Evropy, kupříkladu vláda Ukrajiny nedávno schválila rozhodnutí o uzavření s korporací TVEL (který dodává i palivo pro Temelín a Dukovany) smlouvy na dodávky paliva pro ukrajinské JE, které ruské palivo používaly doposud, na zbytek doby jejich provozu. Jde o časové horizonty 15 až 35 let. „Podle dohody postavíme na Ukrajině továrnu na výrobu paliva a veškeré obohacování bude provádět ruská strana“, řekl k tomu Kirijenko.

Co se týče práce ruského atomového průmyslu jako takového, ta byla mužem číslo jedna (respektive jedním z mužů číslo jedna) ohodnocena také kladně – přes obavy z přírodních živlů, jako byla například až neuvěřitelná letní vedra, celkem bylo vyrobeno 123,3 miliard kilowatthodin, což překonalo původní plány o 500 milionů kilowatthodin.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..