Pohled na Dukovany z druhé strany řeky Jihlavy. Krom už jisté dostavby Temelína má vláda i plány ohledně nových bloků Dukovan.
Pohled na Dukovany z druhé strany řeky Jihlavy. Krom už jisté dostavby Temelína má vláda i plány ohledně nových bloků Dukovan.

Dukovany – Jaderná elektrárna Dukovany se má v horizontu několika let rozšířit o další blok. To je samozřejmě dobrá zpráva pro Třebíčsko, kterému dává elektrárna řadu pracovních příležitostí. V okolí elektrárny už se pohybují geologové a hledají nejvhodnější místo pro stavbu nového reaktoru.

„Základová deska pod reaktor potřebuje pevnou půdu,“ prozradil manažer řízení projektu výstavby nového bloku v Dukovanech Martin Uhlíř. Vrtná souprava byla v těchto dnech k vidění například na polích mezi elektrárnou a Slavěticemi. To ovšem neznamená, že nový blok bude stát právě tady. Podle Martina Uhlíře se geologové přesunou i na opačnou stranu směrem k Dukovanům a Rouchovanům. Kde by měl nový blok stát, pak naznačí výsledky průzkumu, které budou známy někdy v příštím roce. Jako pozitivní signál vnímají vrtnou soupravu jak lidé z okolních vesnic, tak starostové. Je podle nich znamením, že společnost ČEZ to jak s prodloužením životnosti Jaderné elektrárny Dukovany, tak s výstavbou nového bloku myslí vážně.

Na začátku září přinesly Horácké noviny rozsáhlý materiál, ve kterém Martin Uhlíř poodhalil úskalí získání dostatku vody na chlazení reaktoru dalšího bloku. Prozradil tehdy, že právě nyní vzniká studie, která má naznačit možná řešení. „Je možné, že studie řekne, že nejsou třeba žádná opatření,“ naznačil Uhlíř. Je také ovšem možné, že dá zapravdu těm, kteří dnes hovoří o možnosti propojení řek Oslavy a Jihlavy tzv. metrotunelem skrz kopec. Martin Uhlíř ovšem jedním dechem dodal, že tunel je až tím posledním řešením.

Zdroj: Horácké noviny

Související články: Pátý blok Dukovan – mnoho otázek a zatím žádné odpovědi

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..