Slavná fotografie, zachycující polibek Dany Drábové, dnešní předsedkyně Státního útvaru pro jadernou bezpečnost, a tehdejšího předsedy vlády Miloše Zemana. Vlevo tehdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který si za podporu jaderné energie vysloužil přezdívku "atomový dědek" a ocenění Ropák roku 1998.
Slavná fotografie, zachycující polibek Dany Drábové, dnešní předsedkyně Státního útvaru pro jadernou bezpečnost, a tehdejšího předsedy vlády Miloše Zemana právě u příležitosti otevření JE Temelín. Vlevo tehdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který si za podporu jaderné energie vysloužil přezdívku „atomový dědek“ a ocenění Ropák roku 1998. 

Je tomu deset let, co jaderná elektrárna Temelín dostala povolení ke spuštění prvního bloku. Vydal ho Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Jeho předsedkyně Dana Drábová vysvětluje v Ranním interview, o jak složitý proces jde.

„Bylo to jedno z mnoha povolení. Orgánů, kteří rozhodují o komplikované stavbě jaderné elektrárně, je celá řada. Poslední je stavební úřad,“ vysvětluje. „Ani z naší strany to nebylo jednoduché. Musí se posoudit lokalita, jestli tam například nemůže dojít k zemětřesení, což naštěstí na našem území nemáme. Následuje povolení k výstavbě a poté se překontroluje, jestli to, co bylo v projektu, se na té lokalitě opravdu v patřičné kvalitě postavilo. Je to otázka řady let.“K mnohým intervencím z rakouské strany proti Temelínu Dana Drábová dodává, že dohled nad jadernou bezpečností je na celém světě odpovědností státu, který garantuje, že elektrárna všechny požadavky splňuje. Není možné zvenku diktovat, jak má elektrárna vypadat nebo zvenku zastavit provoz.„Zároveň stát počítá s tím, že jaderné elektrárny jsou pod drobnohledem různých mezinárodních misí, které kdyby odhalily závažný nedostatek, tak by se na to reagovalo,“ dodává.

Společnost ČEZ nyní získala povolení na dalších deset let provozu prvního bloku Temelína. Podle slov Drábové při procesu, který povolení předchází, nejde o osobní kontroly úřadu v elektrárně.„Když se spouští blok po výměně paliva, naši kontroloři spoustu věcí kontrolují na vlastní oči. Dlouhodobému povolení však předchází posuzování dokumentace, kterou ČEZ předkládal během tří let, kde dokazoval, co udělal proto, aby elektrárna splňovala nejvyšší bezpečnostní požadavky.“

Zdroj: zpravy.rozhlas.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..