U budovy Říšského sněmu, symbolu německé státnosti, budou koncem října znovu demonstrovat odpůrci vládního návrhu na delší provoz jaderných elektráren.
U budovy Říšského sněmu, symbolu německé státnosti, budou koncem října znovu demonstrovat odpůrci vládního návrhu na delší provoz jaderných elektráren.

Odpůrci prodlužování doby provozu jaderných elektráren v Německu se připravují na protesty v Berlíně přímo u budovy Reichstagu 28. října, což je právě den, kdy poslanci mají diskutovat tento zákon.

„Lidský řetěz přímo u budovy Reichstagu bude naším neoblomným „ne“ jaderné energii. Nemůžeme akceptovat, že vláda se tajně domlouvá za našimi zády s jadernými koncerny místo toho, aby respektovala vůli občanů“, uvádí veřejná deklarace organizátorů mítinku.

Demonstrace se hodlají zúčastnit různé politické strany a občanská hnutí, včetně například Sociálně-demokratické strany, strana Die Linke, strana Unie-90/Zelení, Svaz ochrany přírody Německa, německá Greenpeace.

Kromě toho plánují organizátoři, že debaty poslanců ohledně prodlužování provozních dob elektráren budou promítány na obrovskou obrazovku u Braniborské brány.

Cílem protestujících je vyvinout dostatečný tlak na vládnoucí koalici CDU/CSU a Liberálních demokratů a donutit ji časem zcela přejít z jaderné energetiky na obnovitelné zdroje energie.

V září federální vláda přišla s návrhem na dohodu s největšími energetickými koncerny: doba provozu 17 německých jaderných elektráren bude prodloužena v průměru o 12 let podle stáří výměnou za zavedení daně na jaderné palivo a investice do obnovitelných zdrojů.

Předchozí koaliční vláda sociálních demokratů a zelených v roce 2002 přijala plán postupného ukončení provozu všech jaderných elektráren s úplným přechodem na nejadernou energetiku v roce 2022.

Související články: Desítky tisíc lidí v Mnichově protestují proti prodloužení doby provozu jaderných elektráren

Německo prodlouží provoz jaderných elektráren v průměru o 12 let

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..