Korejský prezident Lee Mung-bak a Chalíf ibn Saíd al-Nahaján, prezident SAE, u příležitosti podpisu smlouvy mezi SAE a KEPCO. Nyní mají Emiráty další důvod k oslavám - projekt podpoří jihokorejská banka.
Korejský prezident Lee Mung-bak a Chalíf ibn Saíd al-Nahaján, prezident SAE, u příležitosti podpisu smlouvy mezi SAE a KEPCO. Nyní mají Emiráty další důvod k oslavám – projekt podpoří jihokorejská banka.

Jihokorejská vláda poskytne Spojeným arabským emirátům úvěr ve výši 10 miliard dolarů. S touto zprávou přišel list The National. Kredit poskytne Korejská národní banka pro dovoz a vývoz KEXIM. Půjčka pokryje přibližně polovinu částky, kterou jihokorejské konsorcium potřebuje pro stavbu jaderné elektrárny se čtyřmi bloky u města Braka nedaleko hranic se Saúdskou Arábií.

Zpráva o tom, že banka je ochotna peníze poskytnout, přišla jen několik týdnů poté, co vláda emirátu Abú-Dhábí veřejně prohlásila, že by ráda ze své kapsy platila jen polovinu prostředků a na zbytek si vzala úvěr od zahraniční banky.

V prosinci roku 2009 jihokorejská sestava v čele s KEPCO vyhrála tendr na stavbu a provoz čtyř jaderných bloků v SAE. Proti Korejcům stály francouzská jaderná aliance s účastí Areva a EdF a dvojice General Electric s Hitachi.

Banka KEXIM byla součástí konsorcia. Ostatně právě schopnost KEPCO shromáždit a vést pod svými křídly různé dodavatele, výrobce paliva, organizaci-provozovatele a mocnou finanční instituci byla jedním z klíčových argumentů, který v tomto důležitém a velkém tendru přechýlil váhy na stranu Korejců.

Zdroj: BusinessWeek.com

Související články: Spojené arabské emiráty si na stavbu první JE půjčí 10 miliard dolarů

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..