"Sjednoťme se a rozbijme všechny snahy USA vyprovokovat jadernou válku!". Severokorejský plakát.
„Sjednoťme se a rozbijme všechny snahy USA vyprovokovat jadernou válku!“. Severokorejský plakát.

Severní Korea bude dále navyšovat svůj jaderný potenciál, aby dokázala čelit agresi ze strany jiných zemí, prohlásil ve středu náměstek ministra zahraničí KLDR Pak Kil-jon na politickém fóru Valného shromáždění OSN. „Dokud americké letadlové lodě s jadernými zbraněmi na palubě volně plavou po moři okolo naší země, nikdy se nevzdáme svého práva na obranu a svých jaderných sil, naopak se budeme snažit o co nejlepší obranné prostředky“.

Vysvětlil, že severokorejská vláda považuje za vážné ohrožení národní bezpečnosti námořní vojenská učení, která u pobřeží Korejského poloostrova často organizují USA a Jižní Korea. Letos v červenci se těchto manévrů účastnila letadlová loď George Washington, která má na své palubě jaderné hlavice a trvale kotví na americké základně v japonské Yokosuce, a nyní ve stejných místech probíhají společná americko-jihokorejská vojenská učení, zaměřená na protinámořní manévry.

„Poučili jsme se z toho (z vojenských učení USA a Jižní Koreje – pozn. red.). KLDR jako členská země OSN považuje za svou povinnost chránit mír a bezpečnost na Korejském poloostrově a v jeho okolí a podporovat jeho sociálně-ekonomický rozvoj. Nebýt našich obranných sil, které nechal vytvořit velký vůdce našeho národa, generál Kim Čong-il, z Korejského poloostrova by se už dávno stalo bitevní pole, což by zničilo mír a stabilitu celého regionu“, řekl severokorejský diplomat.

Severokorejské špičky jedním dechem dodávají, že nehodlají používat jaderné zbraně pro jakýkoliv útok. „Naše jaderné zbraně nejsou určeny pro útok na jiné země, ale obranným prostředkem, jehož jediným účelem je zabránit vnější agresi a útoku na naši zem“, řekl Pak Kil-jon.

Jaderný program Severní Koreje patří mezi ty problematické záležitosti, které dnešní světovou veřejnost nejvíce znepokojují. V dubnu roku 2009 KLDR vypustila svou první balistickou raketu a v květnu provedla jaderné zkoušky. Odpověď Rady bezpečnosti OSN byla tvrdá, zpřísnila všechny sankce, které proti lidové republice zavedla v roce 2006 po první podzemní jaderné zkoušce. Severní Korea pak ihned přerušila svou účast na šestistranných (RF, USA, ČLR, Japonsko, Severní a Jižní Korea) jednáních o kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova a její představitelé prohlásili, že ve svém jaderném programu hodlají pokračovat.

Pak Kil-jon také řekl, že KLDR žádá o přidělení oficiálního statusu jaderné velmoci. „Jsme odpovědná země, která disponuje vlastními jadernými zbraněmi, chtěli bychom se připojit k mezinárodním snahám o nešíření jaderných zbraní a mírové využití jaderné energetiky na stejných právech, jakých požívají ostatní země, vlastnící jaderné země“, prohlásil.

Na dnešní je mezi oficiální jaderné velmoci počítáno pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN – Rusko, USA, ČLR, Velká Británie a Francie, kteří úporně brání snaze dalších zemí, provozujících vojenský jaderný program – jedná se o Indii, Pákistán a KLDR – získat podobný status. Izrael, další země, která podle údajů západních zpravodajských služeb má vlastní jaderné zbraně, tyto spekulace nepotvrdil, ale ani nevyvrátil.

Severokorejský diplomat z tribuny OSN také znovu vyzval Jižní Koreu a její spojence k zahájení jednání o podepsání skutečné mírové dohody mezi dvěma státy Korejského poloostrova místo dohody o příměří (podle které Korejská válka z let 1950-1953 formálně neskončila, ale byla jen přerušena). „Uzavření mírové dohody bude znamenat dosažení nejvyššího stupně vzájemné důvěry mezi všemi stranami, které se budou účastnit mírových jednání a poslouží jako mocná hybná síla pro kompletní oboustrannou denuklearizaci Korejského poloostrova“, řekl Pak Kil-jon.

Může to znít zvláštně vzhledem k veřejně deklarovanému odhodlání Severní Koreje dále pokračovat v práci na jaderných zbraních. Severokorejský diplomat však tento rozpor vysvětlil: Pchjongjang v zásadě podporuje ideu kompletního jaderného odzbrojení na Korejském poloostrově, avšak už delší dobu podezřívá Jižní Koreu z toho, že na svém území drží americké jaderné zbraně. USA tato nařčení nikdy nepotvrdily, ale ani nevyvrátily, v roce 1991 však Soul oficiálně prohlásil, že z území Jižní Koreje všechny americké jaderné zbraně odstranil a že už jej tam držet nebude, čímž severokorejský obviněním nepřímo dodal na opodstatněnosti.

„Denuklearizace Korejského poloostrova… (…) je proces přeměny celého Korejského poloostrova na region, kde nejsou žádné jaderné zbraně. Základem však musí být odstranění všech vnějších jaderných hrozeb a možnost jeho kontroly“, řekl představitel KLDR.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..