Devátá největší země světa se hodlá připojit k jaderným hráčům. Její výhodou jsou velké zásoby nerostných surovin, které může využít ve svůj prospěch.
Devátá největší země světa se hodlá připojit k jaderným hráčům. Její výhodou jsou velké zásoby nerostných surovin, které může využít ve svůj prospěch.

Kazašská vláda plánuje postavit až pět nových jaderných elektráren. Dopomoct jí ke splnění tohoto ambiciózního cíle mohou Japonsko, Jižní Korea, Indie a Velká Británie. Všechny tyto země mají v Kazachstánu své vlastní zájmy.

Jaderná spolupráce

Svou první smlouvu na stavbu jaderné elektrárny podepsala Jižní Korea v loňském roce se Spojenými arabskými emiráty. Sama disponuje 20 reaktory a ve výstavbě je dalších osm. Jihokorejská vláda se snaží prosazovat v této oblasti na mezinárodním poli – jedná o stavbě jaderných elektráren s celou řadou zemí, například Tureckem a Argentinou. Jako partner může být Jižní Korea pro zemi nejvýhodnější, neboť v současnosti hledá dodavatele barevných kovů, které Kazachstán ve velkém vyváží a může toho tak využít pro zajištění výhodných podmínek.

Japonské konsorcium, jehož členy je řada velkých energetických podniků, nedávno dojednal s Kazachstánem spolupráci v rámci projektu na výstavbu první jaderné elektrárny v Kazachstánu. Patří do něj například Japan Atomic Power Company, Toshiba a Marubeni Corporation.

Velká Británie zase dala zelenou na vývoz jaderných technologií do Kazachstánu. Státní korporace pro jadernou energii (Nuclear Power Corporation, NPC) jej zařadila do seznamu zemí, kterým je povoleno prodávat jaderné reaktory. Nyní má právo dovážet z ostrovního království jaderné reaktory o kapacitách 220, 540 a 770 megawattů.

Zájem Velké Británie o středoasijskou zemi vysvětluje jistý úředník NPC v rozhovoru pro list Business Standard, který poskytl za podmínky anonymity: „Vybrali jsme Kazachstán jako svého partnera z celkem pochopitelných důvodů. Tato země bude potřebovat spíše malé reaktory právě o kapacitách 220 megawattů, 540 megawattů a 700 megawattů. NPC velké zkušenosti v této oblasti a dobré reference. Navíc Kazachstán nyní jedná s asijskými dodavateli, kteří nabízejí výhodnější ceny ve srovnání s evropskými“.

V lednu letošního roku bylo podepsáno memorandum o vzájemném porozumění mezi Indií a Kazachstánem, týkající se společné přípravy technicko-ekonomické základny pro stavbu jaderných objektů v Kazachstánu. Základní technologií budou indické tlakovodní PHWR reaktory. Rozhodnutí britské státní jaderné korporace UKAEA o zařazení Kazachstánu do seznamu zemí, dovážejících jaderné technologie, bylo přijato ihned poté, co toto memorandum indičtí a kazašští představitelé podepsali.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..