Středa, 30 září
Shadow

Kansaská univerzita pozastavila činnost svého reaktoru kvůli experimentu, při kterém operátor dostal zvýšenou dávku ozáření

Kampus Kansaské univerzity. Pro incident s experimentem na reaktoru zastavuje jeho provoz a zahájila vyšetřování technických regulí pro práci s ním.
Kampus Kansaské univerzity. Pro incident s experimentem na reaktoru zastavuje jeho provoz a zahájila vyšetřování technických regulí pro práci s ním.

Kansaská univerzita (USA) pozastavila práci svého výzkumného jaderného reaktoru po incidentu s ozářením jednoho ze svých operátorů. V oficiální tiskové zprávě, kterou ve středu univerzita uveřejnila, potvrdila, že první operátor směny dostal „malou dávku ozáření, která mírně překročila povolenou normu“ v průběhu „standardního pokusu“. Celý incident se stal v polovině září. Ronald Bridges, pracovník odpovídající za radiační bezpečnost na univerzitě, řekl, že dávka nepředstavovala zdravotní riziko. Detaily nejsou známy.

Univerzita nyní zahájila vyšetřování technických předpisů pro reaktor. Své vlastní šetření vede také Americká komise pro jadernou regulaci.

Výzkumný reaktor na univerzitě státu Kansas patří do třídy reaktorů TRIGA a má kapacitu 1250 kWatt. Celkem disponují Spojené státy téměř stovkou výzkumných reaktorů různých typů a výkonů.

Zdroj: Kansas City News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..