Jedna z mála fotografií členů Islámského Maghrebu, odnože Al-Kájdy, kterou Francouzi považují za organizátora únosu, pořízená v Alžíru. Jejich nigerští druhové požadují za rukojmí odchod Arevy ze země.
Jedna z mála fotografií členů Islámského Maghrebu, odnože Al-Kájdy, kterou Francouzi považují za organizátora únosu, pořízená v Alžíru. Jejich nigerští druhové požadují za rukojmí odchod Arevy ze země.

V noci z 15. na 16. září uneslo v nigerském městě Arlit několik neznámých osob pět pracovníků společnosti SATOM, jednoho pracovníka skupiny Areva a jeho ženu. Později média přinesla zprávu, ve které upřesnila, že z pěti unesených pracovníků SATOM jsou tři Francouzi, jeden občan Madagaskaru a jeden občan Republiky Togo.

Společnost SATOM je dceřinou společností korporace VINCI, která byla zřízena v roce 1951 pro účast v afrických projektech. V Nigérii pracuje SATOM na uranových dolech.

Ihned po únosu zpřísnili Francouzi všechna bezpečnostní opatření pro svůj personál v Nigeru. Do jednání se zapojilo jak vedení skupiny Areva, tak i francouzská vláda. Odpovědnost za útok na sebe vzala skupina Islámský Maghreb (Al-Qaeda in Islamic Maghreb), spojovaná s Al-Kájdou. Francouzská vláda potvrdila, že je připravena s teroristy, kteří rukojmí drží v pouštním regionu na hranici Malí a Alžíru.

„Pořád čekáme, až Al-Kájda nám sdělí své požadavky“, řekl novinářům jeden z vysoce postavených francouzských úředníků, který se jednání má účasnit. Zároveň směrem Niger startovala dvě francouzská výzvědná letadla, která mají pomoct zjistit přesnou polohu unesených.

Agentura AFP uveřejnila prohlášení anonymního zdroje z Málí, podle kterého je všech sedm rukojmí naživu.

Únos v Arlitu je v poslední době už druhou akcí tohoto druhů, kterou proti Francouzům podnikl IM. V červenci unesli příslušníci organizace 78letého Francouze jako pomstu za vojenskou operaci proti základně IM, na kterou společně zaútočily ozbrojené síly Francie a Mauritánie. V tomto případě však Al-Kájda odmítla vyjednávat a rukojmí byl zabit.

Představitelé Islámského Maghrebu vystoupili na katarské televizi Al-Džazíra a důrazně varovali Francii před jakoukoliv vojenskou akcí na osvobození zajatců.

Francouzské zpravodajské služby také obdrželi od IM požadavek na úplný odchod skupiny Areva z Nigeru a ukončení jakékoliv její činnosti v zemi, neboť Al-Kájda má za to, že Francouzi „drancují a rozkrádají“ nigerské národní bohatství a přírodní zdroje. Není však vyloučeno, že toto politické ultimátum použili teroristé jen jako krytí a při jednáních budou požadovat něco praktičtějšího – zaplacení výkupného nebo osvobození svých druhů a příslušníků jiných podobných skupin, odsouzených ve Francii za terorismus.

Před několika dny předala Mauritánie Málí skupinu 27 málíjských pašeráků a obchodníků s drogrami, kteří byli v Mauritánii vězněni. Poté, co překročili hranice své rodné vlasti, byli okamžitě osvobozeni a předání do rukou povstalecké skupiny GSPC, která v regionu působí. Analytici nevylučují, že nečekané propuštění povstalců na svobodu může být součástí snah Francouzů o osvobození zajatců.

Jako jedna z prvních zareagovala na události v Arlitu australská společnost Paladin Energy Limited, která oznámila, že ruší svá jednání o koupi společnosti NGM Resources, která těží uran na území Nigeru.

Zdroj: www.atominfo.ru, www.rozhlas.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..