Alí Akbar Sálehí, šéf íránské jaderné agentury. Již brzy nás zřejmě čeká další kolo jednání na téma "obohacovat či neobohacovat".
Alí Akbar Sálehí, šéf íránské jaderné agentury. Již brzy nás zřejmě čeká další kolo jednání na téma „obohacovat či neobohacovat“.

Írán pokračuje ve výrobě nízkoobohaceného uranu. Ve středu s touto zprávou přišla agentura Associated Press s odvoláním na šéfa Íránské jaderné agentury Alího Akbára Sálehího.

Podle jeho slov disponuje Írán v současnosti 30 kilogramy uranu, obohaceného na 20% U-235. Koncem srpna to bylo ještě 20 kilogramů.

Íránská vláda prohlašuje, že obohacený uran potřebuje jen pro badatelské účely do výzkumného reaktoru v Teheránu. Pro výrobu jaderné zbraně je totiž zapotřebí minimálně devadesátiprocentního podílu štěpitelného U-235.

Íránský program obohacování uranu je terčem mnoha zemí, které jej obviňují z úmyslu vyrábět jaderné zbraně. „Velká šestka“ (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN plus Německo) už od roku 2003 společně s MAAE vyvíjí na zemi tlak, aby práce na obohacování pozastavila. Islámská republika přerušila jednání, když Dozorčí rada MAAE ostře odsoudila Írán za stavbu druhé obohacovací továrny a vyzvala zemi k tomu, aby se zavázala „nestavět žádné další jaderné objekty, které by nebyly předem oznámeny agentuře“. Íránská vláda obvinění odmítla.

Prezident Islámské republiky Mahmúd Ahmádínežád 17. října prohlásil, že Teherán je ochoten znovu otevřeně vyjednávat o svém jaderném programu, pokud budou dodrženy čtyři podmínky: všechna jednání musejí probíhat podle pravidel a požadavků MAAE, západní země si mají ujasnit, zda chtějí vést konstruktivní dialog nebo si Írán znepřátelit, „šestka“ nebude vyvolávat další vlnu odporu proti Íránu v případě, že se jednání nezdaří, a musí se jasně postavit k jadernému arzenálu Izraele.

Související články: Vídeň bude v listopadu nejspíš hostit další kolo jednání o íránském jaderném programu

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..