Mapa francouzských elektráren. Země, která je tradičně považována za energetického obra a jadernou velmoc, nyní musí kvůli protestům odborů a technickým potížím dovážet energii.
Mapa francouzských elektráren. Země, která je tradičně považována za energetického obra a jadernou velmoc, nyní musí kvůli protestům odborů a technickým potížím dovážet energii.

Francie musí už druhý den dovážet elektřinu ze zahraničí kvůli stávce pracovníků energetické společnosti EDF a hromadné odstávky čtvrtiny jaderných reaktorů v zemi.

V úterý EDF importovala více než 6 milonů kilowatthodin, ve středu za dobu od 13:00 do 14:00 činil dovoz elektřiny 5,99 milionů kilowatthodin. Množství dovážené elektřiny se tak blíží rekordům z letošní zimy, kdy kvůli velkým mrazům nastal nedostatek energie.

Francii, která elektřinu naopak vyváží, se takto vrací nedostatečné investice do domácího jaderného průmyslu. 16 z 58 reaktorů na jaderných elektrárnách je nyní mimo provoz, z toho 12 bylo plánovaně odstaveno z důvodů pravidelné údržby, ale čtyři zbylé pro neočekávané technické potíže.

Podle analýzy odborů sehrály svou roli i protesty proti plánované penzijní reformě. Pracovníci EDF se rozhodli reagovat na ni snížením výroby elektrické energie o 2 miliony kilowatthodin ve středu. Nejvíce byl výkon snížen na jaderných elektrárnách v kraji Moselle, kde se nachází čtyři reaktory.

Stávkami nyní ve Francii trpí nejen energetika, ale například i plynárenský sektor. Už v úterý například stávkující pracovníci francouzského plynového obra GDF-Suez pozastavili práci dvou terminálů na příjem zemního plynu v okrese Bouches-du-Rhône a na pobřeží Biskajského zálivu v okrese Loire Atlantique. Podle údajů France Press přes tyto terminály prochází 24% veškerého zemního plynu, který Francie dováží, takže jde o velmi významný výpadek.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..