Akaba, jediný jordánský přístav a město velkého turistického ruchu, na mapě Jordánska. Právě v těchto místech má stát první jaderná elektárna v Jordánsku.
Akaba, jediný jordánský přístav a město velkého turistického ruchu, na mapě Jordánska. Právě v těchto místech má stát první jaderná elektárna v Jordánsku.

Japonsko je ochotno poskytnout „maximální možnou“ finanční pomoc Jordánsku při stavbě jaderné elektrárny, pokud konsorcium z francouzské Arevy a japonské Mitsubishi Heavy Industries vyhraje mezinárodní tendr o technologii, která pro ni poslouží základem. Prohlásil to japonský premiér Naoto Kann na setkání se svým jordánským protějškem Samírem Rifaiem.

Zajímavou a důležitou skutečností na celé věci je to, že japonská MHI a francouzská Areva nabízejí Jordánsku projekt lehkovodního reaktoru ATMEA-1, což je systém generace III+, který Francouzi a Japonci vyvinuli společně a který zatím ještě neprošel licenčním řízením. Jedná se o vůbec první případ, kdy Francouzi prosazují pro velkou elektrárnu jiný projekt, než EPR (který například nabízejí v tendru na JE Temelín).

Plány na stavbu jaderných bloků jordánská vláda oznámila vloni. Království bude nejspíš stavět hned dvě jaderné elektrárny. První z nich by měla být vybudována 20 kilometrů jižně od přístavu a velkého turistického centra Akabu. Předpokládaný pozemek se nachází 9 kilometrů od pobřeží Rudého moře 450 metrů nad mořem. Celkem na Akabské JE hodlá vláda postavit čtyři až šest bloků.

Poradenství ve věci jádra jordánské vládě poskytuje australská společnost WorleyParsons. Do druhého kola neoficiální soutěže se dostaly projekty ATMEA-1, kanadský EC-6 a ruský VVER-1000 (AES-92, tedy starší projekt, než Rusko nabízí v tendru pro JE Temelín).

Druhá elektrárna je plánována jako zdroj elektrické energie pro chystaný námořní kanál, spojující Rudé a Mrtvé moře. Podle předpokladů bude postavena v pouštní oblasti Vádí al-Araba.

Pro Jordánsko je jaderná energetika životně důležitá, neboť v současnosti hašemitské království dováží okolo 96% elektřiny a utrácí za ni až 20% HDP ročně.

Zdroj: AFP Agency

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..