Záběry demonstrujících v Mnichově. Podle šéfa německé SPD nejsou lidé spokojeni s vládním nadržováním jaderné lobby.
Záběry demonstrujících v Mnichově. Podle šéfa německé SDP nejsou lidé spokojeni s vládním nadržováním jaderné lobby.

Do mnichovských ulic v sobotu vyrazil přes 10 kilometrů dlouhý lidský průvod na protest proti plánům federální vlády prodloužit dobu provozu německých jaderných elektráren.Podle organizátorů akce se jí zúčastnilo na 50 tisíc lidí. Odhad policie je podstatně nižší, okolo 15 tisíc, je však jasné, že se jedná o jednu z největších demonstrací v Bavorsku za poslední dekády.

Šéf spolku KettenreAktion Bayern (ve volném překladu Řetězová reakce Bavorska), který protest zorganizoval, Marcus Greineder, jej označil za velký úspěch. Na akci se podíleli i bavorští sociální demokraté, zelení, strana Die Linke a Německý svaz ochrany přírody. Šéf SDP Sigmar Gabriel (který byl svého času ministrem pro životní prostředí a jadernou bezpečnost) k protestům řekl, že jde o „reakci lidu, který ukázal, že mu není lhostejné politika vlády, která hraje na ruku jen jaderné lobby“.

Protestující reagovali na ohlašované plány vládnoucí pravicové koalice prodloužit dobu provozu jaderných elektráren. Předchozí vláda, aliance zelených a sociálních demokratů, stvrdila zákonodárný program, podle kterého měla země do roku 2022 uzavřít všechny jaderné elektrárny a přejít na nejadernou energetiku. Začátkem září se však nynější kabinet ministrů dohodl s energetiky prodloužení doby provozu výměnou za zavedení daně z jaderného paliva a investice do obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Die Welt

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..