Na finále největšího tendru v historii České republiky si možná počkáme o rok déle.
Na finále největšího tendru v historii České republiky si možná počkáme o rok déle. Důvodem je údajná nespokojenost některého z účastníků s tím, že stávající harmonogram je příliš časově napjatý.

Praha – Vítěz zakázky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín by měl být vybrán v roce 2013. ČTK to dnes sdělil vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Provozovatel Temelína ČEZ původně plánoval uzavřít smlouvu s vítězem tendru na začátku roku 2012. V úterý projedná posunutí zakázky na dostavbu jaderné elektrárny Temelín Bezpečnostní rada státu.

Premiér Petr Nečas minulý týden řekl, že rozhodnutí o možném odkladu dostavby Temelína je v kompetenci vlády, neboť stát má rozhodující slovo v dozorčí radě ČEZ. Další postup podle něj bude oznámen právě po úterním zasedání Bezpečnostní rady státu.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže firma zvažuje posunutí harmonogramu dostavby Temelína na základě informací od dodavatelů získaných během soutěže. Někteří účastníci výběrového řízení ale tvrdí, že o posunutí termínu nežádali. ČEZ je údajně také oficiálně neinformoval o posunutí termínů.

ČEZ chce podle Kříže udržet všechny uchazeče o dostavbu Temelína ve hře. „Odstoupení některého uchazeče před podáním nabídky by zhoršilo vyjednávací pozici ČEZ a prodražilo dostavbu elektrárny. Proto bereme vážně signály potenciálních dodavatelů o tom, že stávající harmonogram je příliš napjatý,“ řekl.

Podle Bartušky dostanou uchazeči o zakázku dostavby Temelína zadávací dokumentaci k výběrovému řízení v příštím roce. V roce 2012 by měli podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Proces ale podle Bartušky může také skončit tím, že nebude vybrán ani jeden z uchazečů.

ČEZ plánoval, že dva nové bloky Temelína začnou vyrábět proud v roce 2020. Bartuška podotkl, že datum dokončení Temelína a cena zakázky budou uvedeny v nabídkách, které uchazeči předloží v roce 2012. „Do té doby všechny spekulace o datu a ceně nemají smysl,“ uvedl.

Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, a francouzská společnost Areva. Objem celého kontraktu, čítajícího kromě dvou nových reaktorů příslib tří dalších stejného typu, by se měl pohybovat v řádu stovek miliard korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..