
1. října se v Ženevě setkali náměstek ázerbájdžánského ministra zahraničí Chalaf Chalafov a výkonným tajemnníkem Ekonomického výboru OSN pro Evropu Janem Kubišem.
Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí k tomu vydalo zprávu, ve které uvádí, že na schůzce projednaly strany úspěšnou spolupráci v rámci Ekonomického výboru, a to v oblasti energetiky, dopravy, ekologii, celní správy a informačně-komunikačních technologií. Tím to ale neskončilo.
„Náměstek ministra mluvil s ředitelem Ekonomického výboru OSN pro Evropu o obavách, které má ázerbájdžánská strana ze stavby nové jaderné elektrárny v Arménii na základě staré Metsamorské elektrárny. Podle vlády se tento objekt může stát zdrojem vážné hrozby pro ekologii a sociálně-ekonomickou situaci v regionu“, uvádí zpráva. V čem konkrétně tkví například sociálně-ekonomické hrozby jaderné elektrárny pro Ázerbájdžán, snad kromě toho, že zvyšují energetickou nezávislost Arménie, už úředník ministerstva nepřiblížil.
Pozadí arménské jaderné elektrárny nicméně není tak úplně nezajímavé: první a druhý bloky byly spuštěny v letech 1976 a 1980 u města Mecamor. Vedení země začalo stavět i 3. a 4. bloky, ale po Černobylské havárii veškeré práce zmrazilo, první bloky dále pokračovaly v práci. 7. prosince 1988 došlo v místech k zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice a přestože elektrárna nebyla poškozena, vláda rozhodla do roka uzavřít elektrárnu „vzhledem k celkovému seismickému pozadí“. Jedním z důvodů bylo také to, že ač sama elektrárna škody téměř neutrpěla, z oblasti se odstěhovala velká část jejího personálu a vedení muselo přikročit k zapojení kádrů z jiných energetických objektů. O čtyři roky později, v roce 1993, se vláda rozhodla obnovit její činnost z důvodu špatné logistiky země a nedostatku vlastních zdrojů energie.
Došlo k modernizaci elektrárny a v roce 1995 byl spuštěn druhý blok, který nyní vyrábí asi 35% elektrické energie v Arménii. V roce 2003 přešel po vzájemné dohodě pod správu ruských energetiků a letos zvítězili Rusové v tendru na stavbu nové jaderné elektrárny na základě té v Mecamoru (http://atominfo.cz/2010/09/ rosatom-v-armenii-porazil-westinghouse-souboj-rozhodla-australska-poradenska-spolecnost/.)