Počítačový model jaderné elektrárny Taishan. Číňanům, podobně jako Indům, se podařilo dosáhnout výrazného snížení ceny prostřednictvím zapojení místních firem.
Počítačový model jaderné elektrárny Taishan. Číňanům, podobně jako Indům, se podařilo dosáhnout výrazného snížení ceny prostřednictvím zapojení místních firem.

Cena jednoho energobloku s reaktorem EPR-1600 na čínské jaderné elektrárně Taishan nebude vyšší, než 3 miliardy eur. Tento odhad uvedl 14. října na konferenci mladých pracovníků francouzské nukleární společnosti koordinátor čínského projektu Arevy Thierry Rolland.

Podle jeho slov se z čínských EPR reaktorů vyklubal „velmi levný projekt“ a pokud Areva dokáže stavbu JE Taishan úspěšně dokončit, půjde o „skutečný průlom pro technologii EPR“.

Rolland však dodal, že největší podíl na nižší ceně čínských EPR vnesou místní stavební společnosti, není tedy dost dobře možné automaticky požadovat stejnou cenu pro podobné projekty v jiných zemích.

Dříve prezidentka skupiny Areva Anne Lauvergeonová uváděla jiná čísla, ze kterých vyplývalo, že cena za instalovaný kilowatt výkonu JE Taishan bude činit 1680 eur. Jeden blok by tak vyšel přibližně na 2,7 miliard eur. Rollandova zpráva tak tyto odhady nepřímo potvrdila.

Taishanská JE je jednou z mnoha elektráren, které Čína staví „na zelené louce“. V tendru na její výstavbu zvítězili Francouzi, kteří postaví dva bloky s reaktory EPR-1600. Za oficiální datum zahájení stavby bloku č. 1 bylo vyhlášeno 18. listopadu roku 2009. Plánované datum spuštění prvního a druhého bloků jsou roky 2013 a 2015.

Číňanům se tak podařil podobný husarský kousek, jako Indům, kteří dokázali v průběhu vyjednávání snížit cenu na 1 kWatt instalovaných kapacit na obdobnou částku stejnou cestou – zapojením místních dodavatelů.

Související články: Cena EPR reaktorů pro Indii byla snížena na polovinu

O autorovi

admin

JAR má nasvém území jedinou jadernou elektrárnu afrického kontinentu a zároveň největší ambice, co se jaderné energetiky týče. Nyní se snaží hrát na strunu vnitřních problémů potenciálních dodavatelů a levnějších nabídek z Asie a získat tak pro sebe co nejvýhodnější nabídku.
Předcházející článek

Pohled na Dukovany z druhé strany řeky Jihlavy. Krom už jisté dostavby Temelína má vláda i plány ohledně nových bloků Dukovan.
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..