Počítačový model reaktoru EPR. Jedná se o největšího francouzského "koně" a dosud hlavní a nejvíce prosazovanou technologií Francie. Na zářivé fasádě se však mohou objevit trhliny a situaci EPR komplikuje také napětí, které nyní panuje ve francouzské energetice.
Počítačový model reaktoru EPR. Jedná se o největšího francouzského "koně" a dosud hlavní a nejvíce prosazovanou technologií Francie. Na zářivé fasádě se však mohou objevit trhliny a situaci EPR komplikuje také napětí, které nyní panuje ve francouzské energetice.

Účastník temelínského tendru, francouzský státní podnik Areva, odolává změně národní strategie. Francie, která by se chtěla více prosadit ve světové jaderné energetice, totiž uvažuje, že by její firmy mohly dodávat menší reaktory. Areva však trvá v tuzemsku na svém. V temelínském tendru nabízí dva obří reaktory EPR po 1650 megawattech. „Jsme schopni prokázat, že tyto reaktory se pro Temelín hodí nejvíce. Je to ekonomicky nejvýhodnější řešení,“ řekl deníku E15 středoevropský šéf Arevy Thomas Epron.

Podle některých zdrojů zazněly výtky kvůli přílišné velikosti reaktorů EPR i v Česku. Souhrnný výkon 3300 MW v Temelíně by byl údajně přílišnou zátěží z hlediska řízení tuzemské přenosové soustavy. „Velký reaktor může znamenat finanční úsporu, protože jeden megawatt pak vyjde levněji. Ale EPR se přesto zdá být příliš velký,“ uvedl dobře informovaný zdroj.

Agentura AFP dokonce uvedla, že další státní firma EDF pracuje na vlastním designu reaktorů o výkonu tisíc MW a 1500 MW. Tím by EDF, která dosud byla provozovatelem elektráren, jakým je třeba v Česku ČEZ, vstoupila do přímé konkurence s Arevou.
Thomas Epron v dřívějším rozhovoru zdůraznil, že na rozdíl od svých temelínských konkurentů z konsorcia MIR.1200 (Škoda JS – Atomstrojexport) a společnosti Westinghouse by nabídka Arevy dokázala po desetiletí ušetřit místo v další jaderné elektrárně, v Dukovanech. „Dva reaktory Arevy v Temelíně by totiž vydaly za tři reaktory konkurence, přičemž s jedním z nich se počítá právě pro Dukovany,“ zdůraznil Epron.

Napětí kolem francouzské jaderné energetiky vedlo v minulých měsících v Česku podle všeho k obavám, aby se Francouzi z temelínského tendru nestáhli. To by znamenalo omezení konkurenčního boje, jež je z hlediska zadavatele vždy nevýhodné. Je pravděpodobné, že také proto se ministr zahraničí Karel Schwarzenberg rozhodl Francouze povzbudit a poněkud nestandardně v Paříži označil jejich technologii za tu nejmodernější.

To, že je francouzská jaderná energetika skutečně světovou špičkou, a to i pokud jde o bezpečnost reaktorů, uznávají také odborníci. Zároveň ale právě v přílišné sofistikovanosti reaktorů někteří z odborníků paradoxně vidí problém. Zpráva bývalého šéfa EDF Françoise Rousselyho varovala před tím, aby jediným kritériem bylo nekončící vylepšování bezpečnostních parametrů.

Pro a proti Arevě: jedním z klíčových argumentů, který uvádí Areva, je skutečnost, že na rozdíl od ostatních účastníků temelínského tendru již staví reaktory třiapůlté generace (finské Olkiluoto a domácí Flamanville-3) přímo v Evropské unii, která je známa vysokými bezpečnostními standardy. Právě reaktory stavěné ve Francii a Finsku však slouží jako protiargument konkurentům Arevy. V obou případech se totiž výstavba výrazně protahuje a prodražuje.

Zdroj: E15

Související články: Francouzské atomové vášně – co může změnit Rousselyho zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..