Richard Morningstar (vlevo), zvláštní vyslanec amerického ministerstva zahraničí pro Střední Evropu.
Richard Morningstar (vlevo), zvláštní vyslanec amerického ministerstva zahraničí pro Střední Evropu.

V tendru na dostavbu JE Temelín hrají o dva bloky elektrárny americký energetický kolos Westinghouse se systémem AP-1000, státní francouzská Areva a ruský Atomstrojexport, součást taktéž státního veleobra Rosatom, v konsorciu s českou Škoda JS. Souboj probíhá nejen na technologickém, ale také na politickém poli. Na něj nyní sebevědomě vkročil zvláštní vyslanec amerického ministerstva zahraničí pro evropskou energetiku Richard Morningstar, který prohlásil, že šance Westinghouse vyhrát vidí velmi dobře. Jako jeho hlavní přednosti vidí kvalitní technologie a především referované zakázky z minulosti, u nichž firma dodržela všechny stanovené rozpočty i termíny. Morningstar to řekl dnes v rozhovoru pro ČTK, který poskytl v rámci své pracovní cesty do Česka.

Uvedl, že tendr již dlouho sleduje a že podle něj Westinghouse má na to, aby nabídl podmínky, které jej přivedou k vítězství. „Kromě dobrých finančních podmínek vytvoří také zakázky pro místní firmy. Snahu Westinghouse podporujeme. Konečné rozhodnutí o vítězi tendru bude mít ale společnost ČEZ,“ zdůraznil.

Jen u prohlášení však nezůstalo. Při své návštěvě se vysoký americký úředník setkal se zástupci české i zahraniční energetiky. Jedním z Čechů, s nimiž měl pracovní schůzku, byl Václav Bartuška, vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína. Morningstar k této schůzi řekl to, že: „Jednali jsme o Temelínu, ale také o energetické bezpečnosti středoevropského regionu“. Vyslovil pochvalu České republice za to, jak podle něj úspěšně postupuje v diverzifikaci svých zdrojů energie: „Česká republika postupuje správným směrem, aby nebyla příliš závislá na jednom zdroji“, čímž poněkud průhledně poukázal na to, že obě dosavadní jaderné elektrárny v ČR jsou založeny na ruských technologiích a že palivo pro ně dodává společnost TVEL, také ruská.

Richard Morningstar však nezůstal pouze u Temelína, ale dal také zemím Střední Evropy dobrou radu do života – mínil, že by své energetické koncepce měli koordinovat. „Je například zbytečné, aby všechny státy této oblasti usilovaly o vlastní jaderný program“, řekl. Dobrým celkem pro spolupráci tohoto druhu je podle něj visegrádská čtyřka, tedy Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko. Otázka je, nakolik si jeho názor tyto země vezmou k srdci vzhledem k tomu, že každá za sebe už deklarovala, že hodlá domácí jadernou energetiku rozvíjet samostatně.

Konečný rozsudek ve věci Temelína má přijít na začátku roku 2012. Podle ČEZ by nové dva bloky měly být uvedeny do provozu do deseti let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..