Univerzita Purdue, kde práce na palivu s berylliem běží už téměř deset let. Není v tom sama, tato technologie je slibná. Teď to však dopracovala až k patentu.
Univerzita Purdue, kde práce na palivu s berylliem běží už téměř deset let. Není v tom sama, tato technologie je slibná. Teď to však dopracovala až k patentu.

Letitý výzkum univerzity Purdue a korporace IBC Advanced Alloys spěje ke zdárnému závěru – společně podaly patentovou přihlášku na svou technologii uran-berylliového paliva. Novinářům to řekl víceprezident oddělení jaderných paliv IBC Jim Malone.

Univerzitní tým pracoval na uran-berylliovém palivu už zhruba od počátku nového tisíciletí, před dvěma roky se ke slibnému výzkumu připojila IBC Advanced Alloys, dříve známá jako International Beryllium Corporation. V čem závratný objev spočívá? Klasické uranové palivo je směsí oxidů uranu různého izotopového složení (známý stupeň obohacení). Pro různé účely může být upravován (například ve výrobnách molybdenu 99Mo je někdy používána slitina oxidů uranu s hliníkem jako materiál pro terč), nicméně základní princip zůstává stejný. Takové palivové tablety jsou již dlouho používány, jejich technologie je odzkoušena a jsou spolehlivé. Jejich slabým místem je však podle mnoha názorů nízká tepelná vodivost, která snižuje efektivitu chlazení a vede k předčasnému opotřebovávání schránek paliva. Oxid beryllnatý BeO je vysoce tepelně vodivý a jeho přidání tak zlepšuje termické vlastnosti tablet. Komerčně zatím tato myšlenka využívána není, ale na vývoji technologie ve světě pracuje mnoho týmů, jak čistě akademických, tak i ve spolupráci s komerčními společnostmi. Problémem pro jeho využívání je vysoká toxicita beryllia a jeho sloučenin.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..