Michael Kirst, víceprezident společnosti Westinghouse. V rozhovoru pro Reuters apeloval na Polsko, aby snížilo délku tendru, plánované tři roky pokládá za zbytečné
Michael Kirst, víceprezident společnosti Westinghouse. V rozhovoru pro Reuters apeloval na Polsko, aby snížilo délku tendru, plánované tři roky pokládá za zbytečné

Polsko nemusí stihnout postavit svůj první jaderný blok včas (stanovený rok spuštění je 2022), pokud se neuspíší v tendrovém řízení na technologii reaktoru. Prohlásil to v rozhovoru pro Reuters víceprezident společnosti Westinghouse Michael Kirst.

Polsko hodlá vybírat správnou technologii tři roky, tzn. do roku 2013. Kirst je názoru, že v tom případě se jen těžko bude spuštění prvního bloku stíhat už v roce 2022.

„Apelujeme na polskou energetickou společnost PGE a polskou vládu vybrat technologii co nejrychleji. Myslíme si, že rozdíly mezi technologiemi jaderných bloků jsou zcela zjevné a nemá smysl srovnávat je tři roky“, prohlásil představitel Westinghouse. Případnou šanci Westinghouse tento tendr vyhrát Kirst ohodnotil kladně: „Myslíme si, že máme velmi slušnou šanci“.

V současnosti v Polsku žádná fungující jaderná elektrárna není. Stavba JE v Żarnowieci byla zastavena po změně státního uspořádání. V posledních letech se však postoj polské vlády a energetici začali měnit svůj postoj k jádru v kladném smyslu. Podle předběžných analýz může stavba první polské jaderné elektrárny začít v roce 2016 a její spuštění má proběhnout v roce 2022. O právo být pionýrem polského jádra se ucházejí Francouzi (Areva a EDF), Westinghouse a americko-japonská aliance GE/Hitachi.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..