Takto vyvíječ páry vypadá. Tento je sice uložen horizontálně, přesto se jde o americkou konstrukci - teprve se dopravuje na elektrárnu.
Takto vyvíječ páry vypadá. Tento je sice uložen horizontálně, přesto se jde o americkou konstrukci – teprve se dopravuje na elektrárnu.

Jakou pozici by měly zaujímat parogenerátory (steam generators) ve strojovnách jaderných elektráren – vodorovnou nebo svislou? Ruští jaderňáci si myslí, že vodorovnou, v Evropě a USA nedají dopustit na svislou. Dvě školy jaderných konstruktérů už desetiletí vedou spory, která poloha je lepší. A každé z těchto řešení má svá pozitiva i negativa.

Čas ukázal, že vodorovné parogenerátory ruských bloků lépe odolávají korozi, než svislé západní vyvíječe. Rez ničí potrubní desky a jiné snadno zranitelné součásti reaktorů a majitelé jaderných elektráren, postavených na základě evropských nebo amerických technologií, musejí časem vyměňovat korodující parogenerátory za nové. Předčasná výměna parogenerátorů, ostatně stejně jako kterékoliv jiné těžké součásti jaderné elektrárny, není jen velkou dírou do rozpočtu, ale má i další rizika. Pro vyndání vyřazených článků musejí pracovníci elektrárny narušit betonový hermetický plášť (containment), který chrání reaktor. Někdy takový zásah způsobuje vážné problémy – například na americké elektrárně Crystal River-3, kde při jeho provádění se odštěpily povrchové vrstvy betonu.

Ale i ruské generátory mají svou Achillovu patu. Pro konstrukci druhého obvodu ruských energobloků byly v minulosti hojně využívány slitiny mědi. Měď se tak dostala do vody a nakonec i k parogenerátorům, kde funguje jako katalyzátor koroze, což způsobovalo u ruských zařízení stejné problémy, jako ty, které důvěrně znají západní konstruktéři.

Autoři konstrukcí parogenerátorů v Rusku dlouho bojovali s projektanty energobloků o to, aby měděné součástky a spoje byly ze druhého obvodu zcela odstraněny. Svůj boj vyhráli a budoucí ruské projekty ji skutečně obsahovat nebudou. Dříve postavené bloky s reaktory typu VVER musejí projít speciálním modernizačním programem.

Jako jedni z prvních se mědi ve druhém obvodu na reaktorech VVER vzdali Bulhaři. Na jaderné elektrárně Kozloduj nahradili kondenzátory ze slitin mědi a další měď obsahující zařízení a navrhli nový chemický režim pro vodu z druhého obvodu. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat, na letním sjezdu bulharského sdružení Bulatom pracovníci elektrárny referovali významné zlepšení stavu parogenerátorů.

Závěr je tím pádem jednoduchý. Pokud má klient zájem o ruský projekt reaktoru s vodorovně položenými vyvíječi páry, měl by se přesvědčit, že druhý obvod neobsahuje žádná zařízení, vyrobeného ze slitin mědi. A pokud si kupuje západní reaktor, měl by rovnou myslet na náhradní parogenerátory, protože na Západě se často porouchají.

Alexander Uvarov, atominfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..