Sklad vyhořelého jaderného paliva JE Temelín
Sklad vyhořelého jaderného paliva JE Dukovany. Tak nějak podobně bude časem vypadat i sklad JE Temelín, zatím je téměř prázdný. 

8. září energetici v jaderné elektrárně Temelín poprvé převezli kontejner Castor s vyhořelým palivem z hlavního výrobního bloku do svého nového skladu. Sklad je v areálu elektrárny. V kontejneru je 19 vyhořelých palivových souborů, ČTK o tom informoval mluvčí elektrárny Marek Sviták.

„Nyní probíhají závěrečné kontroly a v pátek uskuteční další pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Mezinárodní agentury pro atomovou energii a Euroatomu,“ uvedl mluvčí. Potom bude kontejner umístěn na své místo ve skladovací hale.

Kontejner Castor začala elektrárna poprvé plnit na začátku září. Energetici nejprve ponořili prázdný kontejner do bazénu skladování paliva, který je vedle reaktoru. Do něj během několika dnů zavezli použité palivové soubory. Kontejner uzavřeli vnitřním víkem, vytáhli ho z bazénu, vysušili a uzavřeli vnějším víkem. Po kontrole ho mohli převézt do skladu použitého paliva.

Nový sklad pro použité palivo v areálu elektrárny Temelín stavěl ČEZ od loňského března. Stál zhruba 1,5 miliardy korun. Dosud se vyhořelé palivo ukládalo do bazénů vedle reaktoru. Při současné odstávce prvního bloku se Castor zaplnil částečně vyhořelým palivem právě z bazénu, nikoliv z reaktoru. Mezisklad bude fungovat rok ve zkušebním provozu.

Sklad je železobetonová stavba odolná proti extrémním přírodním vlivům, tedy i seismickým. Kontejner CASTOR, jenž vyrábí německé konsorcium GNS, odolá i hypotetickému pádu velkého dopravního letadla. Stejné se používají už 15 let v Jaderné elektrárně Dukovany. Do každého se vejde 19 palivových souborů. Použité palivo bude ve skladech uloženo zhruba 60 let, poté by měl být radioaktivní odpad převezen do hlubinného úložiště.

Jaderná elektrárna Temelín přechází z amerického na ruské palivo. V červenci zahájila odstávku prvního bloku, kde palivo vymění během dvou měsíců. Druhý blok přijde na řadu příští rok na jaře, zatím využívá palivo americké firmy Westinghouse.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

  Doporučuji při umisťování příspěvků na stránky těchto stránek pečlivější kontrolu těchto příspěvků.
  U fotografie je titulek „Sklad vyhořelého jaderného paliva JE Temelín“ a přitom na fotografii je sklad vyhořelého palivy v JE Dukovany.
  Pokud by tam měl být sklad z Temelína, tak v něm mohou být maximálně 3 kontejnery.

   Dobrý den,
   děkujeme za Vaši reakci, chyba se vloudila. Bohužel jediná zatím zveřejněná na internetu fotografie skladu Temelína není volně dostupná, pokusíme se ji získat. Do té doby ponecháme fotografii dosavadní s opraveným komentářem.
   Ještě jednou děkujeme za reakci,
   atominfo.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..