Nový vynález umožní vázat i takové prvky, jako jsou cesium a stroncium, které jsou velmi dobře rozpustné ve vodě a mohou tak cestovat na dlouhé vzdálenosti.
Nový vynález umožní vázat i takové prvky, jako jsou cesium a stroncium, které jsou velmi dobře rozpustné ve vodě a mohou tak cestovat na dlouhé vzdálenosti.

Vědcům ze Lvovské polytechnické univerzity se podařilo syntetizovat levné a vysoce účinné sorbenty na základě přírodních zemin s přídavkem syntetických ferrokyanidů. Absorpční schopnosti zemin umožňují používat takové sorbenty jako voděodolné materiály pro bariéry, zamezující průniku radionuklidů do čistých podzemních vod v okolí jaderných elektráren a v zakázané zóně Černobylské jaderné elektrárny.

Syntetické ferrokyanidy, které jsou jednou ze složek sorbentů, účinně vážou cesium a stroncium, což jsou jedny z největších radioaktivních kontaminantů v životním prostředí. Ve formě prášku či granulí mohou být získané materiály použity ve statických technologiích pro deaktivaci radioaktivních odpadů a iontoměničích.

Tyto sorbenty jsou vysoce účinné ve srovnání s jinými technologiemi, přitom jejich výroba je levná – jako suroviny slouží zemina a výrobní odpady.

O autorovi

admin

2 Comments

  Dobrý den, ocenil bych více podrobností v tomto článku. Například o chemické struktuře, surovinách a postupu výroby, popřípadě i selektivitu vůči ostatním těžkým kovům, nebo snad existuje-li dokonce selektivita přímo vzhledem k radioizotopům. Vhodné by bylo připojit i odkaz na příslušný článek, vykopírovat jeho abstrakt či dodat citaci. Takto informace nevypadá příliš věrohodně.

   Dobrý den,
   spojíme se co nejdříve s univerzitou a pokusíme se získat více informací. Sledujte aktualizace na našich stránkách.
   S pozdravem,
   atominfo.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..