Turecko je další ze zemí Blízkého východu, které chtějí zvyšovat podíl jaderné energetiky v zemi. Po korejském úspěchu v SAE šli Turci do nabídky KEPCO.
Turecko je další ze zemí Blízkého východu, které chtějí zvyšovat podíl jaderné energetiky v zemi. Po korejském úspěchu v SAE šli Turci do nabídky KEPCO.

Turecko jedná s jihokorejskou KEPCO o podmínkách stavby druhé jaderné elektrárny. Uvedla to místní média s odvoláním na tureckého ministra energetiky a přírodních zdrojů Tanera Yildize.

„Chceme mít dvě jaderné elektrárny do roku 2023“, cituje prohlášení ministra z 23. září list Monsters and Critics.com.

Vláda jednala s Korejci o podmínkách stavby elektrárny nedaleko černomořského přístavu Sinop na severu země. Cena projektu je odhadována na 10 miliard dolarů. Podpis smlouvy je plánován na dobu summitu G20, který proběhne 11.-12. září.

Svou první jadernou elektrárnu staví Turecko už teď v Akkuyu na jihu země, hlavním dodavatelem je Rusko. Ruský Atomstrojexport, který vyhrál tendr, postaví 4 reaktory o celkové kapacitě 4,8 Gwatt. Na elektrárnu v Sinopu nebylo vypsáno tradiční výběrové řízení – poté, co KEPCO vyhrálo tendr ve Spojených Arabských Emirátech, podepsala v březnu letošního roku turecká vláda s KEPCO smlouvu o předběžných podmínkách s tím, že pokud někdo bude mít lepší nabídku, než Korejci, může se o elektrárnu ucházet. Nestalo se tak.

Elektrárna v hodnotě 20 miliard dolarů bude dokončena do roku 2020. Turecká vláda se spoléhá na to, že JE v Akkuyu zajistí postačující úroveň zásobování elektřinou s ohledem na spotřebu, která každoročně roste v průměru o 8%.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..