Reaktor Sanmen, budovaný Westinghouse, a ředitel společnosti pro Východní Evropu Anders Jackson
Reaktor Sanmen, budovaný Westinghouse, a ředitel společnosti pro Evropu, Střední Východ a Afriku  Anders Jackson

Anders Jackson, ředitel společnosti Westinghouse pro Evropu, Střední východ a Afriku, v rozhovoru pro Českou informační agenturu uvedl, že jejich největší výhodou jejich reaktoru AP1000 jeho modulární konstrukce, díky které bude dle jeho slov možné dokončit  výstavbu jednoho reaktoru jaderné elektrárny Temelín již za 42 měsíců od začátku prací. V rámci programu Westinghousu „Buy Where We Build“ by se podle něj mohli také na výstavbě podílet čeští dodavatelé až 80 procenty.

Jaký typ reaktoru hodlá společnost Westinghouse v Temelíně nabídnout?

Společnost Westinghouse má v plánu nabídnout svůj standardizovaný reaktor generace III+ na natlakovanou vodu, AP1000TM, s pasivní bezpečnostní technologií, který je v současnosti vyráběn v Číně a ve Spojených státech. Nyní jsou stavěny čtyři zařízení v Číně, dvě v Sanmenu a dvě v Haiyangu. Výstavba všech těchto jednotek probíhá podle plánu, s tím, že první jednotka bude uvedena do provozu v roce 2013. Rovněž probíhá výstavba čtyř jednotek ve Spojených státech – dvou v Georgii a dvou v Jižní Karolíně. Tyto reaktory by podle plánu měly být spuštěny na začátku roku 2016.

V čem jsou vaše technologie a řešení lepší než konkurenční?

U takto velké dodávky na to není jen jedna odpověď. Jde o celou skupinu faktorů, které nás odlišují. AP1000 představuje zcela nový způsob myšlení v navrhování, licencování a výstavbě jaderných elektráren v porovnání s elektrárnami první generace. Naším cílem bylo, aby tento reaktor byl co nejbezpečnější, nejjednodušší a nejúspornější jak z hlediska výstavby, tak provozu.

Filozofie vývoje reaktoru AP1000 se zaměřovala na standardizovaný design zahrnující modulární konstrukci a využití ověřených komponent a systémů. V případě AP1000 je třeba brát v potaz čtyři hlavní oblasti: bezpečnost, energetickou bezpečnost, schopnost lokalizovat obsah a výstavbu a jistotu projektu. Nabízíme silné portfolio v každé z těchto oblastí.

Za prvé, reaktor AP1000 byl navržen s pasivním bezpečnostním systémem, který významně zvyšuje bezpečnost zařízení oproti stávajícím elektrárnám.

Zadruhé, domníváme se, že AP1000 poskytuje nejvyšší možný stupeň energetické bezpečnosti. Zařízení nabízí tři hlavní výhody, co se týče energetické bezpečnosti. První výhodou, která se vztahuje k jaderné energii jako takové, je odlišnost palivového mixu od fosilních paliv. Další dvě výhody jsou specifické a jedinečné pro AP1000: rozmanitost technologií a rozmanitost dodávaného paliva. Co se týče technologie, AP1000 je standardní elektrárna, která je stavěna po celém světě. Standardní design a prvky pasivní bezpečnosti snižují závislost zařízení, a tedy i České republiky, na výrobci původního zařízení (OEM). Zároveň tato elektrárna obohacuje nukleární portfolio České republiky, protože je její konstrukční návrh odlišný od všech stávajících jednotek v zemi. Co se týče diverzifikace dodávek paliva, reaktor AP1000 je poháněn standardním palivem, které může společnost Westinghouse dodávat až ze sedmi výrobních kapacit v pěti různých zemích.

Zatřetí, díky své modulární konstrukci a zjednodušení, zařízení AP1000 nabízí optimální příležitost pro lokální dodávky, výstavbu a později i údržbu zařízení v průběhu své šedesátileté provozní životnosti. Společnost Westinghouse v současnosti zaučuje české dodavatele, kteří budou poté schopni se podílet na výrobě a výstavbě různých komponent, což pomůže snížit náklady na projekt, např. na dopravu. Na výstavbě, a později rovněž i na údržbě, se bude podílet i česká pracovní síla.

Modularizace AP1000 umožňuje také souběžné vykonávání mnoha stavebních činností. Tím dochází ke snížení doby nutné k výstavbě zařízení, a tedy i redukci finančních nákladů a míry rizika spojené s financováním elektrárny. Krátká konstrukční doba reaktoru AP1000 v porovnání s ostatními uvažovanými návrhy je zřetelnou výhodou kvůli kapitálovým nákladům spojeným se stavebními projekty trvajícími několik let. Čím kratší je doba výstavby a doba nutná k zapojení elektrárny do sítě, tím dříve dosáhne zákazník návratnosti investice.

Jste v této fázi projektu schopni předpovědět, jak dlouho bude výstavba trvat poté, až budou splněny všechny požadavky a budete mít všechna potřebná povolení?

Protože naše současné projekty v Číně probíhají v souladu s harmonogramem i plánovaným rozpočtem, pevně věříme, že budeme schopni dokončit jeden reaktor za 42 či méně měsíců od prvního betonování po zavážku paliva. Poté záleží na tom, zda budou oba reaktory stavěny současně, či výstavba druhého začne se zpožděním.

Jaká je očekávaná cena tohoto projektu? Lišila by se cena, kdyby byly zároveň postaveny další reaktory (Dukovany, Jaslovské Bohunice)?

Cena reaktorů odráží mnoho faktorů, a naše nabídka bude vycházet z přesných specifikací od společnosti ČEZ. Navíc není možné brát v potaz pouze úvodní kapitálové náklady, ale je nutné zvažovat i náklady po celou dobu životnosti reaktoru, včetně provozu, údržby a doplňování paliva. Pevně věříme, že jsme schopni podat konkurenční nabídku jak na Temelín, tak na jiné projekty.

Jaký odhadujete rozsah spoluúčasti českých dodavatelů, pokud tento projekt získá společnost Westinghouse?

Společnost Westinghouse má zavedený lokalizační program Buy Where We Build (Nakupujeme tam, kde stavíme). Při výstavbě elektráren AP1000 bychom rádi spolupracovali s místními průmyslovými partnery a přinesli hodnotu i užitek pro místní ekonomiku. Možný český podíl na tomto projektu máme v plánu maximalizovat. V zásadě by mohla společnost Westinghouse využít české zdroje až pro 80 % projektu. V našem případě se nejedná o pouhé myšlenky – stojí za námi několik desetiletí využívání tohoto obchodního modelu ve všech částech světa v zemích zahrnujících např. Francii, Španělsko, Německo a Koreu.

Společnost Westinghouse aktivně vyhledává, vytváří a udržuje dlouhodobá partnerství s místním průmyslem ve všech svých projektech. Pokud společnost ČEZ uzavře smlouvu s Westinghousem před ostatními programy v regionu, máme v plánu využít český průmysl jakožto základnu pro spuštění několika standardizovaných jednotek. Domníváme se, že díky našemu standardizovanému designu AP1000 máme ze všech prodejců na těchto trzích nejlepší předpoklady a zároveň se zavazujeme využít český průmysl. Systém AP1000 je například v souladu s potřebami na ostatních trzích, kde ČEZ a český průmysl působí, jako je např. Polsko a Slovensko.

Když vaše společnost nyní lépe pozná tento region, využijete nově získané zkušenosti k expanzí do dalších oborů/zemí? Máte nějaké konkrétnější plány?

Společnost Westinghouse se aktivně zabývá dalšími příležitostmi v Evropě, včetně Polska, Slovenska, Maďarska, Itálie a Velké Británie. Společnost Westinghouse dokonce otevřela regionální zastoupení v belgickém Bruselu, které má za úkol podporovat tyto aktivity.

Zdroj: Česká informační agentura

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..