
Pokusy vylepšit vlastnosti stávajících pohonových systémů nemají smysl, prohlásil šéf ruského Roskosmosu Anatolij Perminov v rozhovoru pro portál atominfo.cz, který poskytl během 61. Mezinárodního kongresu astronautů, konaného nyní v Praze.
„Ať pracují všichni vědci z oboru raketových pohonů na světě jakkoliv, největší účinek, které můžeme dosáhnout, je v řádu zlomků procent. Z existujících technologií, ať již to jsou kapalná nebo pevná paliva, jsme už, zhruba řečeno, „vysáli“ všechno, co šlo. Pokoušet se dále zvyšovat tahovou sílu nebo specifický impuls nemá význam“, řekl šéf ruské Federální vesmírné agentury, ruského protějšku americké NASA.
Na druhou stranu však velkou naději dávají pohony založené na jaderných reakcích, jejichž kapacity mají své hranice podstatně dále. „Jaderné pohony poskytují několikanásobně lepší parametry. Kupříkladu na let k Marsu a zpátky je dnes zapotřebí 1,5 až dvou let, s jádrem budou stačit dva až čtyři měsíce“, poznamenal Anatolij Perminov.
Jádro podle jeho slov je zatím jedinou možností, přesto připouští, že v budoucnu se mohou objevit i jiné varianty. „Lidstvo možná časem přijde na něco nového, ale dnes věda tady na Zemi nemá nic lepšího“, řekl šéf Roskosmosu. Dodal, že využití jaderných pohonů je plánováno spíše pro velká pilotovaná vesmírná plavidla, zatímco malé aparáty, jež tak silné zroje pro pohyb ve vesmíru nepotřebují, si vystačí s iontovými pohony nebo energií slunečního větru.
Pro čtenáře www.atominfo.cz: V nejbližších dnech uveřejníme na stránkách větší rozhovor s prezidentem Ruské akademie kosmonautiky Anatolijem Korotějevem a šéfem Roskosmosu Anatolijem Perminovem o perspektivách vývoje jaderných pohonů pro vesmírné lodě. Připravujeme také rozhovor na toto téma s představiteli americké NASA.