Ruské a kanadské jedničky v těžbě uranu ARMZ a Uranium One si prohodily aktiva svých dceřiných podniků, obě společnosti si obchod pochvalují.
Ruské a kanadské jedničky v těžbě uranu ARMZ a Uranium One si prohodily aktiva svých dceřiných podniků, obě společnosti si obchod pochvalují.

Akcionáři kanadských uranových dolů Uranium One Inc. na schůzi 31. srpna ve Vancouveru většinovým podílem hlasů posvětili prodej aktiv ruskému státním obru Atomredmetzoloto (ARMZ), díky čemuž získá tento uranový kolos minimálně 51% akcií Uranium One. Uvádí to tisková zpráva ARMZ, zveřejněná ve středu.

Obchod podpořili majitelé 91,99% akcií Uranium One Inc. (nebyl započítán balíček akcií, který vlastnila ARMZ už předtím).

„Konsolidace kontrolního balíčku akcií umožní vytvořit z Uranium One základnu pro globální růst uranového holdingu ARMZ a pomůže zajistit dodávky uranu pro rozsáhlý program Státní korporace Rosatom na stavbu jaderných elektráren v zahraničí“, uvádí tisková zpráva slova generálního ředitele společnosti ARMZ Vadima Živova.

Podmínky smlouvy jsou následující: ARMZ zvyšuje svůj podíl na základním kapitálu Uranium One tak, že odkoupí část emisí společnosti (356 milionů obyčejných akcií). Jako úhradu za tato aktiva poskytne ARMZ 50% akcií rusko-kazašské společnosti Akbastau, která těží uran v Kazachstánu, 49,7% akcií společnosti Zarečnoje, která je také společným těžebním podnikem Ruska a Kazachstánu. Další část peněz zaplatí ARMZ hotově – 642 milionů dolarů. Zpráva říká, že po uzavření obchodu bude podíl ruského koncernu na akciích Uranium One, Inc., minimálně 51%.

Kanadská strana si obchod také pochvaluje: „Tento obchod dostane naši společnosti mezi pět největších výrobců uranu na světě už příští rok, až naše doly v Kazachstánu začnou těžit naplno“, řekl ve svém prohlášení předseda představenstva UO Jean Nortier.

Ruská ARMZ je jedním ze světových lídrů v těžbě uranu, patří mezi pět největších uranových společností na světě a má druhé nejrozsáhlejší zdroje uranových rud (632 tis. tun, z nichž 546 tis. tun jsou zásoby). Je hlavním dodavatelem uranu pro ruský jaderný průmysl. Za loňský rok vytěžila společnost 4,624 tis. tun uranu na ložiscích v Rusku a v Kazachstánu. 79,83% akcií ARMZ patří ruské státní korporaci Atomenergoprom.

Uranium One je veřejná těžební společnost, registrovaná v Kanadě, s jejími akciemi se obchoduje na burzách v Torontu a Johannesburgu. Největším akcionářem je i v současnosti, kdy ještě nebyla dokončena výměna akcií, ARMZ, která vlastní 23,1% akcií. Zbývající část vlastní velké množství malých akcionářů.

Uranium One vlastní 70% kazašských dolů Akdala a Inkai, 50% ložiska Karatau a 30% ložiska Harasan, také v Kazachstánu. Celá řada uranových aktiv patří Uranium One také v USA a Austrálii (například 51% budovaného dolu Honeymoon v Austrálii).

Zisky společnosti za letošní rok činily 152 milionů dolarů, těžby 1,3 tis. tun uranu. V současnosti činí nerostová základna Uranium One více než 150 tisíc tun uranu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..