Ústředí Ižorských závodů v Kolpinu, jedna z největších strojíren na světě, zaměřujících se hlavně na těžké strojírenství. Například jaderné.
Ústředí Ižorských závodů v Kolpinu, jedna z největších strojíren na světě, zaměřujících se hlavně na těžké strojírenství. Například jaderné.

Ižorské závody, které jsou součástí Skupiny OMZ, úspěšně dokončily kontrolní montáž tlakové nádoby reaktoru VVER-1200 pro Novovoroněžskou jadernou elektrárnu II. Stejný typ reaktoru nabízí česko-ruské konsorcium v tendru na dostavbu JE Temelín. Kontrolní montáž tělesa reaktoru se vším vnitřním zařízením je jednou z posledních etap ve výrobě reaktoru, které pak následuje instalace na blok elektrárny.

Výsledek hodnotila komise, sestávající z největších odborníků v této oblasti: představitelů konstruktérské firmy Gidropress, Novoroněžské jaderné elektrárny II, státního podniku Bezpečnost, institutu Atomenergoprojekt, specialisté Ižorských závodů.

Jedná se o první jaderný reaktor, vyrobený v Rusku pro vlastní elektrárnu za posledních 20 let. Dříve si podobné reaktory instalovala kupříkladu čínská jaderná elektrárna Taishan. V souladu s projektem JE-2006 byla výroba a konstrukce reaktoru VVER-1200 zmodernizována tak, aby mohl poskytnout vyšší úroveň bezpečnosti, zvýšení technicko-ekonomických parametrů a prodloužení doby provozu reaktoru na 60 let.

Smlouva na výrobu a dodávky energetických zařízení pro Novovoroněžskou jadernou elektrárnu II byla podepsána v roce 2007. Předpokládá výrobu a instalaci dvou sad hlavních zařízení pro reaktor VVER-1200, například reaktorových těles, parogenerátorů a vnitřních zařízení o celkové hmotnosti asi 3500 tun.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..