Po Arménii je skóre 1:0, boj pokračuje v Čechách, kde se znovu utkají VVER a AP-1000.

Ruští jaderňáci dosáhli nepříliš viditelného, ale zásadního vítězství nad Američany: jejich technologie zvítězila v boji o nový blok Arménské jaderné elektrárny. Boj rozhodla australská firma, pozvaná jako poradce.

Na australskou společnost WorleyParsons se obrátilo arménské Ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů se žádostí o poradenství pro stavbu nového bloku. WP zhodnotila šest reaktorových projektů ze šesti zemí a doporučila Arménii pro výběr ruský reaktor VVER-1000 (projekt JE-92), který je evolučním předchůdcem VVER-1200 (v České republice je VVER-1200 uváděn jako MIR-1200).

Podle zkušených expertů WP, kteří kromě Arménie konzultovali také vlády v Bulharsku, Jordánsku a Egyptě, má projekt JE-92 nejmenší stavební a provozní rizika ve srovnání s konkurenty. Mimo jiné na JE-92 existují ve světě reference a není obtížné pro něj sehnat kvalifikovaný personál, obzvláště v zemích bývalého SSSR, kde už existují JE, postavené na ruských technologiích.

V Arménii v letech 2009-2010 rozehrálo neoficiální soutěž mnoho dodavatelů. Soupeři Rusů byli americká společnost Westinghouse s projektem AP-1000 (stejný, který nabízí tato společnost v českém tendru na Temelíně), Číňané s reaktorem CNP-600 a francouzsko-japonský společný podnik Areva/Mitsubishi s novým projektem ATMEA-1.

Souboj v Arménii se tak stal prvním za poslední roky výběrovým řízením na dodavatele jaderných reaktorů, kterého se zároveň zúčastnili Rusové a Američané a které bylo dovedeno až do konce. Nyní tak skóre Rusko : USA v souboji o jaderné zakázky činí 1:0 ve prospěch Rusů.

Své závěry předala společnost WorleyParsons přímo arménské vládě. Na konci srpna podepsaly země mezivládní smlouvu o spolupráci při stavbě nového energobloku Arménské JE.

Ruský projekt JE-92 označuje moderní projekt jaderného bloku, jehož základem je tlakovodní reaktor VVER-1000. Bloky podle projektu JE-92 například stojí na čínské jaderné elektrárně v Tianwanu. Dva takové bloky má Rusko vybudovat na bulharské jaderné elektrárně Belene.

Jednou z charakteristických zvláštností JE-92 je to, že pro automatizační a počítačové systémy, kterým se přezdívá „intelektuální centrum“ jaderné elektrárny, používá francouzské (Areva) a německé (Siemens) technologie.

Alexander Uvarov

O autorovi

admin

1 Comment

    Are AREVA and SIEMENS still working together?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..