Slavný obrázek, znázorňující rozměry reaktoru Hyperion. Kolem jeho skutečné využitelnosti a schopnosti společnosti HPG postavit jej včas a podle prezentované konstrukce se vznáší řada otazníků.
Slavný obrázek, znázorňující rozměry reaktoru Hyperion. Kolem jeho skutečné využitelnosti a schopnosti společnosti HPG postavit jej včas a podle prezentované konstrukce se vznáší řada otazníků.

Společnost Hyperion Power Generation (HPG) už je připravena postavit nízkokapacitní reaktor Hyperion, a sice na teritoriu americké jaderné zóny u řeky Savannah River v Jižní Karolíně, na které se nachází několik jaderných objektů (například reaktory, chemička), a kterou spravuje americké Ministerstvo energetiky. Podle sdělení televize WJBF-TV vyjednává společnost Savannah River Nuclear Solutions, která objekty v oblasti řeky Savannah spravuje, s HPG stavbu modulu s reaktorem Hyperion o kapacitě 25 MWatt (el.). Příprava a vlastní stavba reaktoru přitom má trvat přibližně 10 let, cena se pohybuje okolo 150-200 miliónů dolarů, přičemž většina prostředků má přijít ze soukromých zdrojů.

Výběr zrovna oblasti Savannah River pro první americký Hyperion není náhodný. Autoři reaktoru doufají, že pro jeho používání bude stačit povolení pouze od ministerstva energetiky, což není zrovna obvykle, neboť v USA obvykle nejprve uděluje licenci na jádro Výbor pro kontrolu jaderné energie (Nuclear Regulation Commission). Podle plánu má licenční řízení běžet již souběžně se stavbou samotnou, zaštítěnou Ministerstvem energetiky. Stavba a instalace reaktoru bude o něco snazší, než u jiných zákazníků, jelikož pro ni bude využita infrastruktura, v oblasti Savannah River již existující. HPG také doufá, že jí bude k zahájení stavby stačit povolení pouze od ministerstva energetiky, což není zrovna obvykle, neboť v USA obvykle nejprve uděluje licenci na jádro Výbor pro kontrolu jaderné energie (Nuclear Regulation Commission). Podle plánu má licenční řízení běžet již souběžně se stavbou samotnou, zaštítěnou Ministerstvem energetiky.

Připomeňme si historii reaktoru: jedná se o nízkokapacitní reaktor s lehkou vodou coby moderátorem. Základní koncepci vypracovali vědci z Národní laboratoře v Los Alamos (přesně tam, kde vytvořili atomovou bombu). Jeho výhodami mají být vysoká bezpečnost a téměř automatický provoz, který nevyžaduje stálou přítomnost operátora. Jeví se jako velmi perspektivní, možné sféry použití jsou široké: od zdroje energie pro menší obce až například po odsolovací provozy. HPG vypracovala několik koncepcí, z nichž nejnovější je z roku 2009. Společnost ji představila na zimní konferenci americké nukleární společnosti. Liší se typem chlazení, starší koncepce předpokládá lehkovodní chlazení, ta novější tekutou směs olova a bismutu.

To však může být kamenem úrazu, neboť se HPG dříve chladicím systémem olovo-bismut nikdy nezabývala. Skepticky se na projekt dívají například ruští vědci, pracující v tomto oboru, kteří pochybují, že HPG dokáže navrhnout a postavit reaktor v uvedené době.

Dění kolem Hyperionu je pro Česko velmi zajímavé, neboť zájem o takový reaktor několikrát projevilo například zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..