Jezero Tianchi na vrcholu hory Paektusan. O tuto nádheru už Čína a Severní Korea zápasí přes sto let. Velký symbolický význam má i pro Koreu jižní.
Jezero Tianchi na vrcholu hory Paektusan. O tuto nádheru už Čína a Severní Korea zápasí přes sto let. Velký symbolický význam má i pro Koreu jižní.

Čínský program na rozvoj jaderné energetiky slouží nejen ekonomickým účelům. Pekingští mudrci ani v tomto případě nezapomínají na politiku a nevzdávají se šance využít „faktoru elektrárny“ ve prospěch Říše středu.

Severovýchodní JE

Jedna z nových čínských jaderných elektráren se má podle prohlášení úřadů a energetiků nacházet v provincii Jilin na severovýchodě země. Tato informace by se mohla zcela ztratit mezi celou řadou analogických zpráv čínských jaderných společností z poslední doby, nebýt jednoho důležitého „ale“.

Provincie Jilin totiž přímo hraničí s KLDR a místo, vybrané pro stavbu elektrárny (okres Jingyu) se nachází v bezprostřední blízkosti korejského území. Obě Korey z tohoto nápadu nejsou ani trochu nadšeny.

Stavba elektrárny „Jingyu“ už byla zařazena do seznamu prací pro místní stranickou administrativu. Tento okres vláda dlouhou dobu zvažovala jako jednu z možností pro stavbu bloků s čínskými klony amerických reaktorů AP-1000. Podle všeho budou právě tyto stát na nové elektrárně.

Práce na stavbu JE Jingyu začne už poměrně brzy – za dva roky. Celkem je plánováno šest energobloků. První „várka“ sestává ze čtyř bloků, za projekt odpovídá společnost Jilin Electric Power Corporation, což je dceřiná firma státní investiční korporace China Power Investment Corporation.

Hranice provincie Jilin a Severní Koreje
Hranice provincie Jilin a Severní Koreje

Sporná hora

Nejzajímavější na celé věci je ovšem reakce sousedů. Rusko se tím, že v relativní blízkosti jeho hranic má objevit čínské jádro, příliš nevzrušuje. To však neplatí pro Koreu, a to ani pro Severní, ani pro Jižní.

Sto kilometrů od budoucí elektrárny se nachází hora sopečného původu, které se v Korey říká Paektusan a v Číně Baitoushan. Korejci (z obou republik) ji považují za místo, kde vznikl jejich národ. Kupříkladu podle oficiální severokorejské historiografie se na jejím sklonu narodil dnešní „Milovaný vůdce“ Kim Čong-il. Jakákoliv potenciální hrozba pro tuto svatyni okamžitě vyvolává zuřivý odpor nacionalistů Jižní Koreje a protesty komunistů ze Severní.

Olej do ohně přilévají stále kolující fámy o tom, že se Paektusan chystá vybuchnout. Hora poměrně výrazně roste do výšky (každý rok o 3 milimetry) a pravděpodobně časem připomene svůj sopečný původ. Poslední velký výbuch se stal přibližně v roce 970 a popel z něj byl nalezen až na japonském ostrově Hokkaidó.

Korejské sdružení ekologických hnutí (nevládní organizace v Jižní Korey) předpovídá výbuch na léta 2014-2015. Korejci tvrdí, že čínští geologové s nimi v tomto odhadu souhlasí. Rozsah sopečné aktivity může být tak velký, že ekonomika Severní Koreje bude zcela zničena.

Takové předpovědi jsou samozřejmě pouze pravědpodobnostního charakteru. Naprostou jistotou je však něco jiného – hora Paektusan byla v průběhu stovek let předmětem zuřivých územních sporů mezi Korejci a Číňany (nejprve mandžuskou dynastií Čching, později ČLR). V roce 1962 se ČLR a KLDR dohodly rozdělit si ji zhruba napůl s tím, že o něco větší díl připadl Korejcům.

V posledních letech vyvíjí Čína na své straně hory široké spektrum hospodářských aktivit. Vznikají zde další a další podniky, místní organizují kulturní festivaly, roste turistický ruch. Korejci jsou přesvědčeni, že to všechno se dělá pro to, aby Čína ospravedlnila v očích světové veřejnosti své nároky na Paektusan a připravit půdu pro anexi území, na kterém se hora nachází.

Na zimních Asijských hrách v roce 2007, které se konaly v Číně, vystoupila skupina atletů z Jižní Koreje s výzvou „Paektusan je korejské území!“. Peking vznesl do Soulu oficiální protest, na což jihokorejští diplomaté odpověděli, že demonstrace neměla politický charakter a že k ní vlastně došlo čirou náhodou.

Zprávy o jaderné elektrárně Jingyu znovu roznítili dlouhodobý konflikt mezi Čínou a korejskými republikami – na čínských a jihokorejských internetových stránkách začala skutečná internetová válka. Naštěstí zatím zůstalo jen u sítě.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..