Jeden z nejznámějších obrazů Renesance, Stvoření světa, na stropě Sixtinské kaple. Ačkoliv to přirovnání není úplně trefné, případná renesance jaderné energetiky v Německu může podobně dát šanci českým firmám.
Jeden z nejznámějších obrazů Renesance, Stvoření světa, na stropě Sixtinské kaple. Ačkoliv to přirovnání není úplně přesné, případná renesance jaderné energetiky v Německu může podobně dát šanci českým firmám.

Renesance německé jaderné energetiky se může stát velkou příležitostí pro české firmy a inženýry. „Dříve nebo později budou Němci řešit nedostatek inženýrů,“ řekl včera prezident Svazu průmyslu Jaroslav Míl na konferenci o jaderné energetice v Brně.
Německá vláda nedávno rozhodla o prodloužení životnosti tamních jaderných elektráren. Zatím se v Berlíně mluví o postupném, byť pomalejším, útlumu jaderné energetiky. Míl je však přesvědčen, že Německo nakonec bude muset být ambicióznější a minimálně začne obnovovat patnáct až dvacet reaktorů. „Je to jen otázka času,“ řekl šéf svazu.
Stejný názor má místopředseda průmyslového výboru Evropského parlamentu Evžen Tošenovský. „Německo bude dotlačeno k tomu, že se bude muset k jaderné energetice vrátit, byť na chodbách parlamentu se to zatím jen šušká,“ uvedl český europoslanec.
Šance, že české firmy a tuzemští odborníci získají v sousední zemi práci a zakázky, jsou údajně o to větší, že Němci kvůli plánovanému odchodu od jádra ztratili mnohé schopnosti v tomto odvětví. Podle Míla nikdo nechtěl studovat „neperspektivní“ obor. Tošenovský upozorňuje, že ani Česko už v jaderné energetice nemá tolik odborníků jako dříve, ale pořád je na tom lépe než Německo. Navíc Česko opět získává zkušenosti díky připravované dostavbě Temelína.
O tom, že renezance jádra v Německu teprve začíná, je přesvědčen i evropský šéf firmy Westinghouse. „Prodloužení životnosti elektráren je první krok k celkově pozitivnějšímu přístupu vůči jaderné energii,“ řekl v nedávném rozhovoru pro E15 Anders Jackson.
Šéf společnosti Vítkovice Machinery Group Jan Světlík upozorňuje, že naprosto nezbytným předpokladem pro úspěch českých firem v zahraničí je právě účast v chystaném tendru na dostavbu Temelína. Ta může přinést potřebné reference. Firma, která zůstane mimo temelínský projekt, na tom bude podle Světlíka hůře. „V zahraničí by jen řekli – vždyť vy nestavíte ani ten váš Temelín,“ poznamenal Světlík, který je zároveň hlavním akcionářem Vítkovic. Vysokou účast českých dodavatelů ale slibují všichni účastníci temelínského tendru: konsorcium MIR.1200 (Škoda JS – Atomstrojexport), Westinghouse i Areva.
Na druhé straně platí, že ani dnes Němci nejsou v jaderném strojírenství zcela mimo hru. Na to včera v Brně upozornil šéf české pobočky Arevy Thomas Epron. Uvedl, že právě jeho firma, kterou majetkově ovládá francouzský stát, má v Německu důležitou základnu jaderného strojírenství. Areva se prezentuje jako francouzskoněmecká společnost a v minulosti získala bývalou jadernou divizi Siemensu.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..