Angela Merkelová a Guido Westerwelle, předsedové vládnoucích stran Německa. Stát se s energetiky nakonec dohodl.
Angela Merkelová a Guido Westerwelle, předsedové vládnoucích stran Německa. Stát se s energetiky nakonec dohodl.

Berlín (ČTK) – Strany německé vládní koalice se v neděli v noci po 12 hodinách jednání dohodly na prodloužení provozu jaderných elektráren. Starší reaktory budou oproti původním plánům v provozu o osm let déle, novější o 14 let. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na německého ministra životního prostředí Norberta Röttgena. Podle plánu z roku 2000 měla být výroba elektřiny z jádra postupně utlumena do roku 2025.

Špičky koalice křesťanských (CDU/CSU) a svobodných (FDP) demokratů podle Röttgena pozdě v noci vyhotovili obecnou koncepci energetické politiky na příští desetiletí.

O osm let déle budou v provozu jaderné elektrárny postavené před rokem 1980, ty novější pak o 14 let. V průměru tedy bude životnost 17 německých jaderných reaktorů o 12 let delší a poslední z nich může být odpojen ze sítě až v roce 2040.

Strany se rovněž dohodly na výši kontroverzní daně z jaderného paliva. Má činit 145 eur (téměř 3.600 Kč) na gram po dobu šesti let. Energetické koncerny Eon, RWE, EnBW a Vattenfall tak mají od roku 2011 na atomové dani platit 2,3 miliardy eur ročně, napsala agentura DPA. Z těchto příjmů státu má být mimo jiné financována sanace nevyhovujícího meziskladu vyhořelého jaderného paliva Asse u severoněmeckého Remlingenu.

Energetická koncepce rovněž obsahuje finanční podporou rozvoje obnovitelné energie v soukromém sektoru. Počítá se s celkovým objemem 300 milionů eur v letech 2011 a 2012. V období 2013-2016 dotace klesnou na 200 milionů eur.

Koalice schválením plánu vyřešila jeden z nejvážnějších sporných bodů. Röttgen hovořil o „velkém úspěchu“ co se týče dlouhodobého dodávání energie z obnovitelných zdrojů. „Jízdní řád ve věku obnovitelné energie byl stanoven,“ citovala DPA ministra za CDU kancléřky Angely Merkelové.

Červeno-zelená opozice pohrozila, že dá novou koncepci k ústavnímu soudu. Nedělní jednání zástupců vládní koalice v Berlíně provázela demonstrace asi 2000 odpůrců jádra.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..