Výhled na JE Temelín. Nácvik záchranné akce pro případ radioaktivní kontaminace probíhá jednou za tři roky a jde vždy o velkou akci. Podle některých však nedostatečně velkou.
Výhled na JE Temelín. Nácvik záchranné akce pro případ radioaktivní kontaminace probíhá jednou za tři roky a jde vždy o velkou akci. Podle některých však nedostatečně velkou.

Simulovanou havárií začalo včera ráno v Jaderné elektrárně Temelín dvoudenní cvičení členů integrované záchranné služby a dalších složek ZÓNA 2010. Cvičení má prověřit součinnost orgánů krizového řízení při úniku radioaktivních látek do životního prostředí a je největší akcí svého druhu v Česku.

Dopoledne zasedal krizový štáb Jihočeského kraje. Poté hejtman Jiří Zimola předal předsedovi vlády žádost o vyhlášení nouzového stavu pro jižní Čechy. „Podle pokynů, které vydá premiér, pak budeme následně dál postupovat,“ uvedl tajemník bezpečnostní rady Jihočeského kraje Stanislav Mrvka.

Změříme i lodě

Poblíž Hluboké nad Vltavou dopoledne zároveň zasahovali hasiči. Zastavili posádku vodáků – figurantů, kteří zrovna v době havárie splavovali řeku. „Jeden z nich se dostal do kontaktu s vodou, do níž měly uniknout radioaktivní látky, proto jsme ho museli dekontaminovat,“ řekla mluvčí hasičů Vendula Matějů. Hluboká nad Vltavou je vzdálená od Temelína zhruba 15 kilometrů. Do cvičení ZÓNA 2010 se během dvou dnů zapojí 906 lidí, několik desítek vozů i jiné techniky. Akci má ze vzduchu monitorovat vrtulník. Poprvé byl zřízen i regionální krizový štáb úřadu pro jadernou bezpečnost.

Pravděpodobnost havárie v Temelíně, při níž by unikly radioaktivní látky do životního prostředí, je podle expertů zcela mizivá. Přesto se součinnostní cvičení musí podle zákona pravidelně opakovat ve tříletých intervalech. Podle předsedy Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí Pavla Vlčka jsou ale havarijní cvičení v Temelíně nedostatečná. Vadí mu, že současný model cvičení se týká jen zóny v okruhu 13 kilometrů okolo Temelína, což je podle něj naprosto nedostačující.

Zdroj: Boleslavský deník

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..