
Jordánsko a Japonsko podepsaly 10. září dvoustrannou dohodu, která rozšiřuje spolupráci mezi těmito zeměmi v oblasti mírové jaderné energetiky. Japonsko se tak stalo devátou zemí světa, která oficiálně spolupracuje s Jordánskem na jaderném programu. Předběhly jej Francie, Čína, Korea, Kanada, Rusko, Velká Británie, Argentina a Španělsko, z toho Rusko tak učinilo poměrně nedávno – v květnu letošního roku.
Dohoda vymezuje několik oblastí společných výzkumů, jako například skladování a využívání uranových zdrojů, navrhování, konstrukce a provoz jaderných reaktorů, bezpečnost, zpracování jaderného palivo, radiační ochrana a monitorování životního prostředí a aplikace radionuklidů a ionizujícího záření. Předseda jordánského Výboru pro jadernou energii Chalíd Toukan ji okomentoval takto: „Naším hlavním cílem je získat vysoce bezpečný reaktor a technologii palivového cyklu, založené na třetí generaci jaderných reaktorů s technologií, která je referentní a která splňuje ty nejvyšší mezinárodní požadavky bezpečnosti“.
Jedním z možných účelů je vydláždit cestu pro reaktor ATMEA-1 (Areva/Mitsubishi Heavy Industries), který je koněm Franouzů a Japonců v boji o první jordánskou jadernou elektrárnu (jeho soupeři jsou CANDU 6 z dílny Atomic Energy of Canada Ltds Enhanced a AES-92 VVER-1000, jehož autorem je ruský Atomstrojexport). Právě reaktor ATMEA-1 prosazuje francouzský doyen jaderné energetiky Francois Roussely, který dostal letos od Sarkozyho za úkol srovnat situaci na domácí jaderné scéně (tzv. Rousselyho zpráva k přečtení v angličtině zde: http://atominfo.cz/2010/09/fracois-roussely-jaderny-prumysl-ve-francii-potrebuje-totalni-prestavbu/).
Japonsko už tento měsíc také podepsalo další dohody o jaderné spolupráci, a sice s Malajsií a Kuvajtem.
Zdroj: www.neimagazine.com