Ruiny starověkého města Petra, jedna z hlavních turistických atrakcí Jordánska. Tato země s tisíciletou historií jako jedna z prvních v arabském světě začal rozvíjet svůj jaderný program.
Ruiny starověkého města Petra, jedna z hlavních turistických atrakcí Jordánska. Tato země s tisíciletou historií jako jedna z prvních v arabském světě začal rozvíjet svůj jaderný program.

Jordánsko a Japonsko podepsaly 10. září dvoustrannou dohodu, která rozšiřuje spolupráci mezi těmito zeměmi v oblasti mírové jaderné energetiky. Japonsko se tak stalo devátou zemí světa, která oficiálně spolupracuje s Jordánskem na jaderném programu. Předběhly jej Francie, Čína, Korea, Kanada, Rusko, Velká Británie, Argentina a Španělsko, z toho Rusko tak učinilo poměrně nedávno – v květnu letošního roku.

Dohoda vymezuje několik oblastí společných výzkumů, jako například skladování a využívání uranových zdrojů, navrhování, konstrukce a provoz jaderných reaktorů, bezpečnost, zpracování jaderného palivo, radiační ochrana a monitorování životního prostředí a aplikace radionuklidů a ionizujícího záření. Předseda jordánského Výboru pro jadernou energii Chalíd Toukan ji okomentoval takto: „Naším hlavním cílem je získat vysoce bezpečný reaktor a technologii palivového cyklu, založené na třetí generaci jaderných reaktorů s technologií, která je referentní a která splňuje ty nejvyšší mezinárodní požadavky bezpečnosti“.

Jedním z možných účelů je vydláždit cestu pro reaktor ATMEA-1 (Areva/Mitsubishi Heavy Industries), který je koněm Franouzů a Japonců v boji o první jordánskou jadernou elektrárnu (jeho soupeři jsou CANDU 6 z dílny Atomic Energy of Canada Ltds Enhanced a AES-92 VVER-1000, jehož autorem je ruský Atomstrojexport). Právě reaktor ATMEA-1 prosazuje francouzský doyen jaderné energetiky Francois Roussely, který dostal letos od Sarkozyho za úkol srovnat situaci na domácí jaderné scéně (tzv. Rousselyho zpráva k přečtení v angličtině zde: http://atominfo.cz/2010/09/fracois-roussely-jaderny-prumysl-ve-francii-potrebuje-totalni-prestavbu/).

Japonsko už tento měsíc také podepsalo další dohody o jaderné spolupráci, a sice s Malajsií a Kuvajtem.

Zdroj: www.neimagazine.com

O autorovi

admin

"Atomová madame" Anne Lauvergeonová, současná ředitelka Arevy, a Nicolas Sarkozy. Francouzský prezident chystá velkou revizi atomového průmyslu, která mimo jiné může stát místo první dámu Arevy.
Předcházející článek

Výroba v plném proudu. Ižorské závody.
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..