Západní svět roztáčí nové kolo sankcí proti Íránu, pozadu nezůstává ani Jižní Korea.
Západní svět roztáčí nové kolo sankcí proti Íránu, pozadu nezůstává ani Jižní Korea.

Ve středu prohlásili představitelé jihokorejské vlády, že Jižní Korea zakazuje neautorizované finanční transakce z a do Íránu a že na Írán uvalí nové sankce pro jeho program na obohacování uranu. Mluvčí ministerstva zahraničí Kim Jungsun ve svém prohlášení uvedl, že Soul zakázal neautorizované převody pro 120 íránských organizací, například Revoluční gardy a íránské námořnictvo (IRISL), a pro 24 soukromých osob. Upřesnil také podobu sankcí: zakázány jsou neautorizované převody peněz, banky zmrazily všechny dosud existující smlouvy a íránské společnosti z „černé listiny“ nemohou v Jižní Korey zřizovat své pobočky. Soukromé osoby, na které se sankce vztahují, mají do země zakázaný vstup.
Jižní Korea také uloží pokutu soulské pobočce banky Mellat, což je jedna ze sankcionovaných íránských bank, za porušování zákonů při bankovních převodech. Podle prohlášení Kim Jungsuna banka Mellat „převedla stovky milionů dolarů ve prospěch íránských jaderných, raketových a obranných objektů“, uvedl ve svém prohlášení. Více to však neupřesnil.
„Jižní Korea vyzývá Írán k tomu, aby dodržoval mezinárodní dohody o nešíření jaderných zbraní a své závazky, které vyplývají z rezolucí Rady bezpečnosti OSN“, řekl.
OSN zahájila čtvrté kolo sankcí proti Íránu začátkem června pro obvinění z pokusů o vývoj vlastních jaderných zbraní. Írán odmítá, že jeho jaderný program má sloužit vojenským účelům a trvá na tom, že má plné právo obohacovat uran pro účely použití v jaderné energetice.
Spojené státy nezávisle na OSN zavedla nové sankce proti Íránu a vyzvaly ostatní země světa, aby učinily totéž. Evropská unie, Austrálie, Kanada a Japonsko se k této kampani připojily. Soul je však při zavádění takových opatření opatrný, neboť k Íránu jej pojí rozsáhlé ekonomické zájmy. Země je třetím největším jihokorejským partnerem na Blízkém Východě, jejich vzájemný obchod za loňský rok činil okolo 10 miliard dolarů podle údajů Korejské národní obchodní asociace. Je to také čtvrtý největší dovozce surové ropy, od nějž Jižní Korea má okolo 10% této suroviny, podle údajů ropného koncernu Korea National Oil Corp.
Zdroj: www.atomicenergynews.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..