Nákladní loď typu Nordic Barents. Nyní jedna z nich bude druhým "pokusným králíkem" na Severní námořní cestě, který má potvrdit její využitelnost.
Nákladní loď typu Nordic Barents. Nyní jedna z nich jako druhá nákladní loď v historii poveze své zboží přes Severní námořní cestu v doprovodu atomových ledoborců.

Lodní karavana v Karském moři, určená pro dopravu nákladu po trati Severní námořní cesty, se nyní schází v okolí Ostrovů Izvestij CIK (rus. Острова Известий ЦИК). Jejími členy jsou atomový ledoborec 50 let Vítězství z ruského Atomflotu a dánská nákladní loď Nordic Barents. Ve středu to novinářům sdělil Vladimir Blinov, zástupce ředitele oddělení pro styk s veřejností Atomflotu.

„Nordic Barents veze do Číny 40 tisíc tun koncentrátu železné rudy z města Kirkenes Severní námořní cestou, jeho trasa je poměrně podobná té, kterou před deseti dny úspěšně absolvoval velkonákladový tanker Baltika“, řekl Blinov.

Ve čtvrtek vypluje na trať Severní námořní cesty loď s cestujícími Georgij Ots, kterou bude cestou na Dálný Východ také doprovázet ledoborec Atomflotu.

Vladimír Blinov to okomentoval takto: „Díky ledoborcům se přepravní cesty po Severní námořní cestě nákladních a osobních lodí v doprovodu atomových ledoborců, které dříve byly pořádány pouze experimentálně, pomalu stávají běžnou věcí. Tyto cesty také potvrzují, že využití severní arktické trasy pro cesty z Evropy do Jihovýchodní Asie je ve srovnání s tradiční jižní cestou přes Suezský průplav, která je asi dvakrát delší, má smysl a je využitelné“.

Podle jeho slov už mnozí zahraniční přepravci a majitelé lodí už projevili zájem o nové možnosti mezikontinentální přepravy nákladů v letním období a požádali Atomflot o doprovod ledoborců v létě roku 2011.

Související články: Ruské jaderné ledoborce Tajmyr, Rusko a 50 Let Vítězství změní světový tok zboží

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..