Předsedkyně Státního útvaru pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Tento měsíc zasedne v Radě guvernérů MAAE.
Předsedkyně Státního útvaru pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Tento měsíc zasedne v Radě guvernérů MAAE.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová zaujme od září místo v Radě guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Definitivně o vyslání Drábové dneska rozhodla vláda.

Dana Drábová zdůrazňuje, že guvernér nezastává post jako osoba, ale jako zástupce členského státu.

Diplomatické zdroje deníku naznačují, že do zahraniční energetické agentury míří i expremiér Mirek Topolánek. Místo, o které stojí, by mu mohla poskytnout OECD, respektive její Mezinárodní energetická agentura (IEA). Je to prestižní klub hospodářsky vyspělých států, který společně čelí krizovým stavům v zásobování ropou, řeší záležitosti energetické bezpečnosti a zabývá se ekonomickým rozvojem a ochranou životního prostředí.

Podle jednoho z úspěšných českých lobbistů by však nešlo o post ve vedení IEA.

V Mezinárodní agentuře pro atomovou energii se Česko bude věnovat koordinaci národních a regionálních projektů, které se zaměřují na rozvoj infrastruktury, bezpečné využívání jaderné energie a ionizující záření v nejrůznějších oborech.

„Česká republika tuto oblast nyní koordinuje směrem k MAAE v rámci Evropské unie, takže toto určitě bude předmětem zájmu,“ uvedla Drábová.

Nárok na post v Radě guvernérů v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni má Česko na dva roky. Zvyklostí je, že ho obsazuje právě člověk, který stojí v čele Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Topolánek se k postu, o nějž má zájem, vyjadřovat nechce. „Existuje jedna vedoucí pozice v organizaci s větším než evropským působením, je to blízké mému oboru, tedy energetice. Mám zájem do té instituce vstoupit. Ale myslím, že mé šance nejsou velké, tak 30 procent. Jednám o tom s naší diplomacií a některými politiky, protože potřebuji jejich součinnost a podporu. Ale upozorňuji, že o obsazení tohoto postu nerozhoduje Česká republika, takže to není žádná trafika,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro deník Dnes.

Topolánkovou kvalifikací by mohlo například být relativně úspěšné řešení ukrajinské plynové krize v lednu roku 2009, kdy se Česká republika ujala předsednictví Evropské unie.

Zdroj: E15, ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..