Nová zpráva MAAE přichází s informacemi o tom, jak to vlastně je s obohacováním uranu v Íránu.
Nová zpráva MAAE přichází s informacemi o tom, jak to vlastně je s obohacováním uranu v Íránu.

MAAE je organizací, která spravuje jaderný program Íránu a jiných zemí a jediná mezinárodní agentura, která má oprávnění tyto programy zkoumat a referovat o nich. Jednou za čtvrtletí generální ředitel IAEA vydává zprávu o íránském jaderném programu. Je určena pro politický orgán agentury – ředitelskou radu, sestávající z delegátů 35 zemí. Jedná se o dokument, podléhající utajení (tzv. Restricted Distribution). Avšak stává se již tradicí, že ihned poté, co spatří světlo světa, zná obsah dokumentu zná většina médií. Legální přístup k textu zprávy je možné získat poté, co se ředitelská rada seznámí s jejím obsahem a sdělí své stanovisko a závěry.

Co říkají zprávy IAEA o povaze jaderného programu Íránu? Ta nejnovější, datovaná 6. září letošního roku, uvádí, že IAEA nenašla žádné náznaky toho, že by íránští vědci pracovali na nějakém vojenském programu. IAEA však může kontrolovat pouze ty objekty a činnosti, ke kterým íránská strana pustí inspektory mezinárodních organizací. Z tohoto důvodu nemůže IAEA zcela vyvrátit, že v Íránu nějaký vojenský jaderný program existuje a Teherán by měl svou spolupráci s agenturou spíše rozšiřovat, pokud chce získat na důvěryhodnosti.

Představuje nová zpráva pro Írán nějakou hrozbu? Zatím ne. IAEA nemá právo uvalovat sankce na jednotlivé země. Ale tato a jiné zprávy o íránském jaderném programu, vydávané IAEA, mohou v budoucnu posloužit základem pro zavádění nových sankcí proti zemi Radou bezpečnosti OSN.

Jaké technické detaily o programu zpráva přináší? Experti potvrzují, že íránští vědci převedli 371 tun přírodního uranu na hexafluorid UF6, vhodný pro umělé obohacování. Část tohoto přírodního hexafluoridu už byla spotřebována na výrobu suroviny obohacené na 5% úroveň U-235 (což je nutná hranice pro to, aby jej šlo použít pro výrobu palivových článků). Celkově pak Írán vyrobil 2803 kilo nízkoobohaceného uranu na svých 8 856 centrifugách první generace.

Část vyrobeného nízkoobohaceného hexafluoridu uranu už byla použita k výrobě hexafluoridu uranu, obohaceného na 20% obsahu uranu 235 (surovina, potřebná pro výrobu palivových článků pro výzkumný reaktor TRR v Tehránu). Ze 310 kilogramů nízkoobohaceného hexafluoridu (z celkových 2803 kg) vyrobili íránské závody 22 kilogramů hexafluoridu se 20% obohacením, tedy vysoce obohaceného.

V listopadu roku 2010 Írán začne s montáží zařízení pro kompletaci palivových článků, které budou sloužit pro reaktor TRR. Írán tvrdí, že v této výrobě nebude používat své zásoby hexafluoridu uranu, obohaceného na 20% U-235.

Nedaleko města Arak v centru země pokračuje stavba výzkumného těžkovodního reaktoru IR-40, kde D2O je současně moderátorem a chladicím médiem. Inspektoři IAEA, kteří stavbu navštívili v srpnu, dosvědčili, že už je téměř dokončena a v budově reaktoru začala montáž těžkých strojů. Už jsou nainstalovány jeřáb pro manipulaci s těžkými náklady a objemový kompenzátor (angl. pressurizer) pro chladicí okruh. Spuštění reaktoru má proběhnout za tři roky.

Írán provozuje vědecký výzkum v oblasti laserového obohacování uranu, konstrukci nových typů výzkumných a energetických reaktorů a v jiných oblastech jaderné energetiky. Informace o těchto věcech však zatím agentuře neposkytuje, neboť podle slov představitelů země jsou všechny práce teprve v počátečním stádiu.

V čem spočívá konflikt Íránu a IAEA ohledně íránského práva veta na inspektory? Írán má právo požadovat odchod dvou inspektorů z těch, kteří navštěvují íránské jaderné objekty. V letošním roce tohoto práva země využila a požadovala odvolání dvou inspektorů, které obvinila z úniku důvěrných informací.

Pro IAEA se jedná o zcela zásadní otázku. Uznává sice právo Íránu odvolávat inspektory, ale naprosto odmítá všechna obvinění na adresu svých pracovníků a zdůrazňuje, že pokud bude docházet k častým změnám v týmu inspektorů, bude to mít negativní dopady na jejich spolupráci a na kontrole jaderného programu země.

Alexander Uvarov, psáno pro atominfo.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..