Úřadující prezident Pákistánu Alí Zardárí a předseda ČLR Hu Jintao si připíjejí na reaktor v Čašmě.
Úřadující prezident Pákistánu Alí Zardárí a předseda ČLR Hu Jintao si připíjejí na reaktor v Čašmě.

Čína zvažuje, že postaví v Pákistánu novou jadernou elektrárnu, obě země o věci jednají. S touto zprávou přišel v pondělí pákistánský televizní kanál Dawn-News s odkazem na představitele vyššího vedení Čínské korporace jaderného průmyslu (China National Nuclear Corp, CNNC) Qua Jiananga.

ČLR je jedním z hlavních politických a ekonomických partnerů Pákistánu. Za vydatné pomoci čínských firem byl v roce 1999 postaven první reaktor o kapacitě 300 MWatt nedaleko města Čašma v Pendžábu. V současnosti probíhá stavba druhého reaktoru stejného typu, která už bude zanedlouho dokončena. Obě země se už navíc dohodly na tom, že postaveny budou i třetí a čtvrtý blok. Podle informací médií, která se odvolávají na Qu Jiananga už Islamabád a Peking jednají i o stavbě nové čínské jaderné elektrárny o kapacitě 1 Gwatt. „První 300-megawattový energoblok v Čašmě již dlouho a úspěšně funguje, druhý reaktor je ve fázi testování a očekáváme, že začne fungovat na konci letošního roku“, cituje Qu Jiananga pákistánská televize. Přesto však se „obě strany dívají dopředu“ a „jednají o stavbě gigawattové elektrárny v Pákistánu“, prohlásil.

Na spolupráci Pákistánu a Číny v jaderné oblasti se mnohé země dívají s obavami. Pákistán ze své strany prohlašuje, že vzhledem ke stále rostoucí spotřebě elektrické energie a nedostatku vlastních zdrojů se bez nových jaderných elektráren neobejde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..