Jaderná elektrárna Cernavodă, jediná v Rumunsku a jediná JE v zemích bývalého socialistického bloku, kterou postavili západní firmy - kanadské.
Jaderná elektrárna Cernavodă, jediná v Rumunsku a jediná JE v zemích bývalého socialistického bloku, kterou postavili západní firmy – kanadské.

Energetická společnost ČEZ do letošního prosince odejde ze společného podniku na výstavbu dvou jaderných reaktorů elektrárny Černavoda v Rumunsku. Vedení firmy prohlásilo, že se chce věnovat jen nízkorizikovým projektům v regionu. Rozhodnutí odejít z rumunského projektu již schválilo představenstvo ČEZ.

„Při objektivním pohledu na cenu investice do prozatím potenciálního rozšíření domácích energetických aktiv, jako je Temelín a další, je zjevné, že dané investiční náklady budou značně vysoké a to i v případě ČEZu,“ konstatoval analytik Atlantik FT Milan Vaníček.

Podle analytiků však může být důvodem stažení z Rumunska i i potenciál pro řešení důchodové reformy, kde dividendy či jiné příjmy navázané na ČEZ, jako například částečný odprodej akcií nebo privatizace části státního podílu, může hrát značnou roli a i pro tyto případy bude společnost postupovat v zájmu akcionářů, tedy soustředí se na projekty s objektivně výhodnější a strategicky vhodnější návratností.

Podle Petra Nováka, analytika PPF Generali je krok ČEZ nyní pochopitelný. „Firma musí všechny projekty nějak financovat a lepší je se soustředit na udržení finanční síly, neboť méně zadlužená firma má lepší úvěrové podmínky,“ upřesnil Novák.

ČEZ již podepsal s rumunskými partnery dohodu, která mu umožní prodat 9,1 procenta na společném podniku pro výstavbu dvou bloků elektrárny. Krok je v souladu s rozhodnutím firmy zaměřit se na domácí investice a konsolidovat svá dosavadní zahraniční aktiva.

Investoři mají na společném podniku EnergoNuclear 49 procent, rumunská vláda si ponechala většinový podíl. Vedle ČEZ byly na stavbu a provoz reaktorů vybrány německá RWE, italský Enel, belgická Electrabel z francouzské skupiny GDF Suez, španělská Iberdrola a rumunská divize firmy ArcelorMittal.

„Zprávu hodnotíme mírně negativně. Rozhodnutí o odchodu z projektu bylo údajně schváleno představenstvem ČEZu. ČEZ měl zpočátku v projektu podíl okolo 9,15 procenta,“ uvedl analytik České spořitelny Václav Kmínek.

Rumunsko v roce 2008 podepsalo s ČEZ a dalšími pěti investory dohodu o výstavbě třetího a čtvrtého bloku Černavody. Výstavba za zhruba čtyři miliardy eur (99 miliard korun) by měla být dokončena kolem roku 2015. Projekt počítá s výstavbou dvou bloků s instalovaným výkonem po 720 megawattech.

Černavoda je jedinou rumunskou jadernou elektrárnou. Po spuštění nových dvou bloků kolem roku 2015 by se měl podíl jádra na výrobě elektřiny v Rumunsku zhruba zdvojnásobit na 35 procent z nynějších zhruba 18 procent.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..