Ústředí společnosti ČEZ v Praze. Energetický gigant zvažuje, že půjde ve šlépějích velkých evropských kolegů a přivede do Temelína třetí stranu.
Ústředí společnosti ČEZ v Praze. Energetický gigant zvažuje, že půjde ve šlépějích velkých evropských kolegů a přivede do Temelína třetí stranu.

Energetická skupina ČEZ by mohla v budoucnu při dostavbě Temelína spolupracovat s jinou evropskou energetickou společností, v současné době ale otázka spolufinancování rozšíření jaderné elektrárny není aktuální. Agentuře Mediafax to ve středu řekla mluvčí ČEZu Eva Nováková.

„Nevylučujeme to. Otázka financování dostavby Temelína však není aktuální, zatím se nad tímto pouze zamýšlíme a analyzujeme. Určitě nevylučujeme, že pokud se najde zájemce o spolufinancování dostavby, pak o tomto budeme jednat,“ prohlásila Nováková.

Podle ní je spolufinancování výstavby nových jaderných bloků v Evropě běžné, jako příklad poukázala na nejbohatší evropskou energetickou firmu, francouzskou EdF. „Ta financuje jadernou elektrárnu Flamanville za účasti italského energetického gigantu ENEL,“ poznamenala Nováková.

Tendr na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín je největší zakázkou ve střední a východní Evropě. Vítěz, který by měl být znám na jaře 2012, získá od ČEZ zakázku na dva bloky v Temelíně s opcí na další tři v Dukovanech a slovenských Jaslovských Bohunicích. Stavba nových bloků by měla podle dřívějších informací začít v roce 2013, v roce 2020 by pak mohly nově postavené bloky začít dodávat energii do sítě. Náklady na dostavbu by měly dosáhnout 500 miliard korun, ČEZ ji chce financovat z vlastních zdrojů a bankovních úvěrů.

Zdroj: Mediafax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..