Velmi schématické znázornění vzniku rychlých neutronů (červeně). Jde o jinou koncepci jaderného reaktoru, která je zatím ve fázi experimentů a vylepšování.
Velmi schématické znázornění vzniku rychlých neutronů (červeně). Jde o jinou koncepci jaderného reaktoru, která je zatím ve fázi experimentů a vylepšování.

Ruský Výzkumný institut jaderných reaktorů (město Dimitrovgrad) 20. září podepsal Memorandum o vzájemném porozumění s českým Ústavem jaderného výzkumu Řež, a.s. (ÚJV). Obě badatelské instituce v něm deklarovaly záměr spolupracovat na výzkumných projektech v oblasti jaderné fyziky. Jde například o ruský projekt na vytvoření víceúčelového reaktoru na rychlých neutronech (VRRN), který umožní experimenty pro nové typy palivových článků, chladiv a materiálů. Tuto informaci portálu atominfo.cz poskytl přímo ÚJV. Podle představitelů ústavu zatím ještě česká strana nepodniká žádné konkrétní kroky.

Vyhlídky jsou však zajímavé. ÚJV Řež se už jednoho mezinárodního projektu, majícího za cíl výzkum rychlých reaktorů, účastní – jedná se o projekt Allegro, k němuž dala podnět Francie. Výhodou VRRN je mohutná podpora ruské vlády – na jeho realizaci je naplánováno vyčlenění 16 miliard 432,2 mln. rublů (přibližně 9 miliard korun) v rámci federálního programu pro rozvoj nových jaderných technologií, který vláda sestavila do roku 2015. Státní rozpočet přitom přispěje částkou okolo 14,8 miliard rublů, zbytek má přijít z jiných zdrojů. Předpokládá se, že VRRN bude mezinárodním projektem, který bude financovat několik zemí a každá z nich dostane možnost provádět na reaktoru vlastní pokusy.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..