Běloruský prezident Alexander Lukašenko
Běloruský prezident Alexander Lukašenko

Běloruské vedení souhlasilo s tím, že vytvoří společnou distribuční firmu s Ruskem, kde každá země bude zastoupena polovičním podílem. Uvedla to agentura PRIME-TASS s odkazem na zdroj z ruských vládních kruhů.

Vytvoření SP bylo podmínkou pro to, aby Rusko poskytlo Bělorusku úvěr na výstavbu elektrárny. Letos na konci srpna ruský velvyslanec v Bělorusku Alexander Surikov prohlásil, že běloruská strana souhlasí s ruskými podmínkami.

Ruská strana dala podle výše jmenovaného zdroje zřízení této distribuční společnosti jako podmínku, aby „lépe mohla sledovat, kam vyrobená elektřina bude vyvážena a lépe kontrolovat celou situaci s vývozem elektřiny na zahraniční trhy“. Zdůraznil přitom, že „běloruská strana předtím v zásadě souhlasila s vytvořením společného distribučního podniku, ale je celá řada přístupů k tomu, jak by mělo fungovat“.

Tato otázka je pro běloruský projekt klíčová a země se dlouho nemohly dohodnout. Běloruský prezident Alexander Lukašenko si ještě nedávno nebral vůči Rusům servítky a nechal si slyšet, že jej „nátlak ze strany Ruska“ pobuřuje a znechucuje: „Bereme si od vás úvěr, který není zrovna levný, vrátíme vám ho! Jaké máte právo nárokovat si naše zboží?“.

Také nepřímo obvinil Rusko v cílené sabotáží dohody a neférovém jednání: „Vycházeli jsme z toho, co nám slíbili [postavit jadernou elektrárnu bez dalších podmínek – pozn.red.]. Požadovali jen, aby to celé stavěli oni. Pak na nás začali, a myslím si, že čistě z nějakých subjektivních důvodů, tlačit“. (poz. red. – Bělorusko uvažovalo také o zapojení čínských energetických firem, to však Rusové ostře odmítli) Nakonec však na ruskou nabídku přistoupili.

Zdroj: www.atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..