Steven Chu, první ministr energetiky USA čínského původu. Také jeden z mála čínských nositelů Nobelovy ceny za fyziku a nyní první, kdo veřejně přišel s nápadem na banku jaderného paliva.
Steven Chu, první ministr energetiky USA čínského původu. Také jeden z mála čínských nositelů Nobelovy ceny za fyziku a nyní první, kdo veřejně přišel s nápadem na banku jaderného paliva. Je znám jako velký zastánce jaderné energetiky.

Washington D. C. Americký ministr energetiky Steven Chu navrhl vytvoření mezinárodní banky jaderného paliva pro civilní účely. Jeho hlavním účelem bude posílení mírové jaderné energetiky ve světě a zároveň podpořit světové mocnosti ve snaze zabránit šíření a výroby jaderných zbraní.

Chu 20. září oznámil delegátům konference Mezinárodní agentury pro jadernou energii (MAAE) ve Vídni, že zřízení takové banky přijde přibližně na 150 miliónů dolarů. Předpokládá se, že bude disponovat zásobami nízkoobohaceného uranu ve výši okolo 60-80 tun, což stačí na zajištění jaderného paliva zhruba pro 60 zemí.

Spojené státy poskytly MAAE 50 miliónů dolarů na podporu mezinárodní palivové banky, řekl Chu. „Krom toho určité prostředky nám slíbily jiné členské země a organizace Iniciativa proti jaderné hrozbě. Dohromady to tvoří okolo 150 miliónů dolarů“.

„Tento návrh už byl vznesen několikrát a dává všem členským státům skvělou možnost realizovat jednu z hlavních idejí MAAE. Naše zdroje však budou ohroženy, pokud se v nejbližší době nedohodneme“, řekl.

Podle ministra jsou Spojené státy ochotny vypracovat ve spolupráci s ostatními členy MAAE postupy a pravidla pro činnost banky a budou usilovat o přijetí společné rezoluce pro banku jaderného paliva pod správou MAAE na zasedání dozorčí rady agentury, které se koná v prosinci.

Nešíření jaderných zbraní

Hlavním argumentem Chuho, který zdůrazňoval ve svém proslovu k delegátům, byla rostoucí nerovnováha mezi vytížením pojistného a garančního systému MAAE a množstvím zdrojů, které má MAAE k dispozici. Záruky a nové technologie potřebují neustále aktualizovat, ale rozpočet systému zůstává pořád stejný. Z tohoto důvodu hledají Spojené státy podporu ve světě pro významné zvýšení systémového rozpočtu MAAE.

Jaderné záruky je termín pro opatření, která zavádí a jejichž dodržování hlídá MAAE a která mají zamezit využívání civilních jaderných programů pro výrobu zbraní.

„Vůči zemím, které neplní své závazky ohledně jaderných záruk, je potřeba uplatňovat okamžitá a citelná opatření“, prohlásil Chu v rozhovoru s delegáty. „Podporujeme MAAE v jeho snaze vyřešit staré a stále znovu se objevující problémy, týkající se jaderných programů v Íránu a Sýrii a vyzýváme agenturu k tomu, aby využívala všech svých pravomocí v plné šíři“. Zmínil i Severní Koreu, která je podle něj také odpůrcem mezinárodních snah o nešíření jaderných zbraní a je jednou ze zemí, která tyto závazky porušuje.

Generální ředitel MAAE Yukia Amano začátkem září referoval, že Írán odmítá dodržovat rezoluce MAAE a Rady bezpečnosti OSN. MAAE je oficiální dceřinou institucí OSN pro kontrolu světové jaderné energetiky.

„Neochota Íránu přistoupit na kompromis je na hraně pravidel, která by měly dodržovat všechny země. Přesto zcela uznáváme právo Íránu rozvíjet mírový civilní jaderný program a stále doufáme, že se nám podaří tento problém vyřešit diplomaticky. Írán musí udělat to, co se doteď nestalo – začít plnit své závazky a přesvědčit zbytek světa, že jeho záměry jsou mírové“.

Chu také zmínil nedávno podepsanou Novou smlouvu o strategických útočných zbraních, podle kterého Rusko a USA sníží své jaderné arzenály na nejnižší počty za více než 50 let. Dodal, že Spojené státy usilují o ratifikaci Dohody o úplném zákazu jaderných zkoušek v Senátu a snaží se o uzavření nové smlouvy, která má zcela ukončit výrobu štěpných materiálů pro jaderné zbraně.

Jaderná bezpečnost

Podle Chuho Spojené státy se svými spojenci dále pilně pracují na tom, aby se jaderné zbraně a technologie jejich výroby nedostaly do rukou teroristů.

„Spojené státy spolupracují s MAAE, mezinárodními institucemi a mnoha zeměmi na tom, aby jaderné a radioaktivní materiály, které jsou snadným terčem teroristů, ochránily“, řekl.

Dodal, že Spojené státy vyvíjejí stálou aktivitu ve věci likvidace vysoce obohaceného uranu (VOU) a vyvážejí jej z 18 zemí. Dále spolupracují USA s mezinárodními partnery nad převodem výzkumných reaktorů a generátorů izotopů, pracujících na vysoce obohaceném uranu, na nový režim s nízkoobohaceným uranem (NOU).

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..